Вие имате прво да ја знаете вистината

Модните гиганти се селат од Азија: Познатиот бренд го проширува производството во Србија и Хрватска

Модните брендови го сменија начинот на кој работат во услови на пандемија, напуштајќи ги глобалните синџири на снабдување и ефтините производствени центри во Азија, можеби на подолго време.

Нивната нова локација за производство е Медитеранот.

Италијанскиот Бенетон веќе го проширува производството во Хрватска, Србија, Турција, Тунис и Египет и планира да го преполови својот капацитет во Азија до крајот на следната година, изјави извршниот директор на компанијата Масимо Ренон, пренесува Вечерни лист.

Неговите планови даваат ги следат и останатите во модната индустрија откако преоптоварените синџири на снабдување ги зголемија трошоците и го зголемија времето на испорака, поткопувајќи го деловниот модел од претходните 30 години.

Стратешка одлука е да се има поголема контрола над производствениот процес, но и трошоците за транспорт, објаснува шефот на италијанската модна куќа, додавајќи дека групата веќе преместила повеќе од 10 проценти од производството од земји како Бангладеш, Виетнам, Кина и Индија.

Денес, контејнер за испорака, кој чинеше 1.200-1.500 долари, може да чини од 10 до 15 илјади долари, а датумот на испорака не е сигурен, објаснува лидерот на Бенетон.

За споредба, кога произведувате облека во Египет, времето на испорака до магацините и продавниците во Европа може да се скрати на два или два и пол месеци, рече Ренон. Во случај на облека од волна, која Бенетон ја произведува во Хрватска и Србија, може да потрае само четири до пет недели, додаде тој. Затоа компанијата планира да го зголеми производството во Хрватска, Србија и Тунис, објаснува тој, додека соработува со добавувачи во Египет и Турција.

Канадскиот производител на спортска облека Лулулемон во септември објави дека работи на преместување на производството од Виетнам, на некоја друга локација, а сега преферираат зголемена употреба на воздушниот транспорт за да се ублажат проблемите со синџирот на снабдување.

Американскиот производител на облека Гап, исто така, инвестира во воздушниот транспорт со цел да го реши проблемот со доцнењето на испораката поради доцнењето на понудата и затворањето на фабриките во азиските земји.

Фирмите за малопродажба генерално планираат да ја користат опцијата за воздушен транспорт за помали и поскапи производи, како што се облека, компјутери и модни додатоци и помала опрема за домаќинството, се вели во анализата на истражувачката фирма Карго Факс.

Имено, во последните четири години пред пандемијата, реалните плати во светот се зголемија помеѓу 1,6 и 2,2 проценти, а нивниот раст во азиско-пацифичките и источноевропските региони имаше поголем раст во споредба со остатокот од Европа и Северна Америка.

Лидерот на Бенетон, исто така, ја издвојува промената на потребите на клиентите, кои, според него, денес даваат предност на квалитетот пред цената. Се чини дека трката меѓу производителите на облека за производство по пониска цена падна во втор план. Потрошувачите се посвесни за квалитетот и сакаат нивната облека да трае подолго, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!