Вие имате прво да ја знаете вистината

Ауфитерзен мути Меркел: Олаф Шолц ги почнува преговорите за нова влада, сака да биде нов семафор канцелар

Кандидатот за премиер на социјалдемократите, Олаф Шолц, објави дека постигнал договор за преземање на функцијата германски канцелар, пренесува АФП.

Шолц се согласи за составот на новата влада со Партијата на зелените и либералите.

Кандидатот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) за канцелар Олаф Шолц најави дека денес ќе започнат преговори за формирање „семафор коалицијата“.

Во кратка изјава, Шолц напиша „денес тргнува“.

СПД денес ќе започне разговори со Зелените и Партијата на слободата (ФДП), со кои може да формира мнозинска влада.

„Граѓаните дадоа наредба на СПД да формира влада, а наше е да го сфатиме тоа“, нагласи Шолц.

Тој посочи дека станува збор за напредок на Германија, дека новата влада мора да спроведе економска и индустриска модернизација и дека ја интензивира својата борба против климатските промени.

„За тоа ќе разговараме“, објави Шолц.

Разговорите ќе се одржат денес од 11 до 17 часот во „CityTube“ на саемот во Берлин, објави СПД.

Доколку овие три страни постигнат договор, Германија, по 16 години владеење на Ангела Меркел, повторно ќе добие социјалдемократска влада.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!