Вие имате прво да ја знаете вистината

Денес Путин слави роденден, познат е наследникот: Тој е будист, зборува девет јазици и го сметаат за реинкарнација на монголски генерал од пред осум века

Владимир Путин за првпат беше избран за претседател на Русија во 2000 година, тој во моментов го отслужува својот т.н. нулти мандат, според законот што ги поништи неговите претходни три мандати како и сегашниот четврти претседателски мандат.

Законот, кој му овозможува да се кандидира за уште два шестгодишни мандати во 2024 и 2030 година, го предложи пратеничката Валентина Терјешкова, попозната како првата жена што летала во вселената уште во 1963 година.

Обичните луѓе едноставно ме замолија да поднесам предлог за тој закон, рече таа.

Државната дума, долниот дом на рускиот парламент во кој доминираат лојалистите на Путин, го усвои законот во март 2020 година.

Путин ја разгледува идејата за неговиот прв мандат според новиот закон, а фактички петти мандат.

Се уште не сум одлучил дали ќе влезам во трката во 2024 година, рече тој во декември 2020 година.

Од почетокот на неговиот мандат како претседател, Путин проектираше слика на спортист кој вежба џудо, пливање, возење и повремено без маица.

Но, денес Путин ќе наполни 69 години, а многумина веќе се прашуваат кој и кога ќе го наследи.

Некои набудувачи се обложуваат на министерот за одбрана Сергеј Шојгу, членот со најдолг стаж во кабинетот на Русија и вториот најпопуларен политичар во земјата – после Путин.

Според медиумите, Шојгу е човек полн со зачудувачки парадокси. Неговото име е руско, но потекнува од Тува, сиромашна будистичка провинција што зборува турски, на границата со северозападна Кина, која има една од највисоките стапки на убиства и самоубиства во Русија.

Некои тувански интелектуалци дури и го сметаат за реинкарнација на Субедеј, монголски генерал чија војска ја опустоши областа на денешна Русија и Украина пред осум века.

Шојгу ја започна својата кариера во раните 1990 -ти години како шеф на Министерството за вонредни ситуации, од кое направи високо ефикасна, милитаризирана структура. Тој беше најпопуларниот политичар со години пред Путин да стане претседател.

Кога Шојгу стана министер за одбрана во 2012 година, англискиот новинар Даниел Санфорд на Твитер напиша дека тој зборува девет јазици, вклучително и англиски, и дека е единствениот будист во рускиот кабинет.

Не е потврдено, но широко се верува дека Шојгу е будист.

Тој беше сметан за либерален демократ се додека не го презеде Министерството за одбрана. Шојгу ги водеше сите најголеми потези на Кремљ, од анексија на Крим до спасување на владата на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Пред парламентарните избори на 19 септември, Путин рече дека неговите министри за одбрана и за надворешни работи, Шојгу и Сергеј Лавров, ќе ја предводат листата на кандидати на Единствена Русија. Шојгу дури се најде на постер на Обединета Русија.

АП посочува дека со ставањето на Шојгу и Лавров на врвот на листата, Путин сакаше да го зголеми ентузијазмот на гласачите за партијата чија поддршка се намалува. Изборите во септември за сите 450 места во Думата се сметаат за важен дел од напорите на Путин да го зацврсти неговото владеење пред претседателските избори во 2024 година.

Ал џезира посочува дека 66-годишниот Шојгу често се гледа на телевизија на лов и риболов со Путин, што симболично покажува дека тој е најверојатниот наследник.

Тој има сериозни шанси, многу поголеми од било кој друг, вели Николај Митрохин, истражувач на Германскиот универзитет во Бремен.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!