Вие имате прво да ја знаете вистината

Истражување: Секоја петта жена не го менува долниот веш редовно, сиромаштија или лоши навики?

Една од пет жени не ја менува својата долна облека секој ден, а некои носат исти гаќи со денови, покажува новото истражување спроведено од платформата за нега на кожа The Derm Review.
Во истражувањето учествувале повеќе од илјада жени, а дури 21 процент признале дека носат еден пар гаќи неколку дена.
 
Една од десет жени носи исти гаќи три дена или подолго, што значи дека оваа навика е многу почеста отколку што мислите.

Некои од наведените причини за оваа лоша навика беа недостаток на време наутро, замор навечер, заштеда на вода, како и намалување на количината на валкани алишта.
 
Повеќе од половина жени, дури 55 проценти, лежат во кревет во истите гаќи што ги носеле цел ден, а повеќето од нив се во возрасна група постара од 55 години.

Речиси една четвртина од жените признале дека не ја менуваат долната облека после тренинг, а во таа група, повеќето од нив се помлади од 25 години.

Причините за ваквите (не) хигиенски навики се различни, па затоа некои дами велат дека на овој начин заштедуваат време и пари, други мислат дека така ја штитат околината, а има и такви кои мислат дека тоа е сосема нормално.

Кога станува збор за градници, тие треба да се перат по две до три носења, но 33 отсто од испитаничките носат градници подолго од тоа. Експертите советуваат дека долната облека мора да се менува секој ден, од здравствени причини.

Можеби сте во искушение да носите долна облека повеќе од еден ден за да имате помалку алишта за перење. Но, вие го ризикувате вашето здравје – инфекции, иритација, зголемени секрети, проблеми со кожата, па можеби треба да размислите пред да останете во ист долен веш неколку пати денови , вели биохемичарот за нега на кожа Ел Меклеман.

Таа додава дека вагинитис или бактериска вагиноза може да се појават поради нередовни промени во алиштата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!