Вие имате прво да ја знаете вистината

Македонија и Бугарија работат на протокол од 5+1 точка, Радев бара Заев и Пендаровски да се откажат од македонизмот

Македонските Бугари да бидат впишани во уставот на Македонија, а Заев и Пендаровски да раскинат со македонизмот и омразата кон Бугарија, тоа била стратегија на бугарскиот претседател, Румен Радев објави софискиот дневен весник Труд.

Според пишувањето на Труд, Софија и Скопје работат на билатерален протокол со 6 точки. Документот треба да биде готов на почетокот на ноември, рече претседателот Румен Радев, кој престојуваше во Брдо кај Крањ, во Словенија, на самитот на Европската унија-Западен Балкан.

Во моментов работиме на 5 + 1 главни точки. Очекуваме билатералниот протокол да биде готов на почетокот на ноември. Тој треба да се усогласи со нашата национална рамковна позиција – како ги исполнува нашите барања, кои се писмените гаранции за Бугарија, бидејќи знаете, ние потпишавме Договор за пријателство, добрососедство и соработка пред 4 години , но нема напредок. Тоа што нас не интересира е заштитата на правата на македонските Бугари, а таму немаме напредок и учебниците за децата. Тие учебници не треба да водат кон омраза уште од рана возраст. Тоа не смее да се случува, рече Радев по средбите.

Според него, се работи во две насоки. Секоја од шесте точки содржи краткорочни одлуки кои мора цврсто да се спроведат пред почетокот на преговорите. И долгорочни одлуки што треба да се имплементираат, да се следат, да се следат во текот на целиот процес на преговори. Тоа е сложена работа и јас очекувам да имаме прогрес. Од тоа зависи дали ние ќе кажеме ДА за почеток на преговорите, но не можам да одговорам пред да видам што точно ќе се напише, рече Радев.

Радев порача дека Македонците мора да ја признаат историската вистина, како што тоа го направија со Грција. Тој побара македонските Бугари да бидат вклучени во уставот на Македонија.

Бугарскиот претседател очекува од македонскиот премиер, Зоран Заев и од претседателот Стево Пендаровски смели и јасни одлуки „конечно да се прекине со идеологиите на тоталитарното минато, со македонизмот и омразата кон Бугарија“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!