Вие имате прво да ја знаете вистината

По фијаското на фејсбук, телеграм руши рекорди, само за еден ден имаат 70 милиони нови корисници

Апликацијата Телеграм доби повеќе од 70 милиони нови корисници во понеделникот благодарение на шестчасовната блокада на Фејсбук и услугите за пораки како што се Ватсап, Инстаграм и Месинџер, изјави нејзиниот основач Павел Дуров.

Фејсбук ја припишува блокадата на „погрешна промена на конфигурацијата“, што спречи 3,5 милијарди од нивните корисници да пристапат до услугите WhatsApp, Instagram и Messenger. Проблемот предизвика глобален пад на системот кој траеше повеќе од шест часа.

“Дневната стапка на раст на Телеграма ги надмина сите очекувања. Ги пречекавме бегалците од други платформи, над 70 милиони од нив за еден ден”, напиша Дуров на својот Телеграм канал.

Тој додаде дека некои корисници во Северна и Јужна Америка можеби имале мали потешкотии, бидејќи милиони луѓе брзале кон Телеграм, апликација за текстуална и мултимедијална порака на уреди со Android, iOS и Windows во исто време, но услугата обично функционира добро за повеќето корисници.

Русија рече дека инцидентот покажал дека Москва била во право кога развила свои суверени интернет платформи и социјални мрежи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!