Вие имате прво да ја знаете вистината

Работеше како чистачка, сега има имот од сто милиони долари и стан во Монте Карло, наводната љубовница на Путин ужива во раскош (фото,видео)

Во најголемото истекување на тајните финансиски документи досега, кое вклучува стотици сегашни и поранешни државни функционери и имот во вредност од милијарди долари, има многу звучни имиња.

Документите во аферата Пандора, кои ги открија тајните богатства на светските лидери, исто така, извадија на виделина некои љубовни врски. Меѓу нив е и наводната љубовница на рускиот претседател Владимир Путин, која располага со имот вреден 100 милиони американски долари.

Овие тајни документи и докази со месеци ги разгледуваше и почна да ги објавува Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ИЦИЈ) каде влегуваат Би -Би -Си, Гардијан, Вашингтон Пост, Ле Монд, ПБС, Судеш Зајтунг и многу други. Тие располагаат со тајни финансиски документи, електронски пораки, фотографии и други материјали од офшор компании од даночни раеви кои политичарите, тајкуните и шефовите на мафијата ги користат за да го сокријат својот имот, да избегнат данок или да перат пари.

Во документите не е наведен Путин како официјален сопственик на спорниот имот, но тие откриваат таен имот вреден дури 100 милиони долари, вклучувајќи луксузен имот во Монако вреден 4 милиони долари, кој и припаѓа на Светлана Кривоногих.

Станот што Светлана го купи се наоѓа во луксузниот комплекс Монте Карло ѕвезда и гледа на Средоземното Море, веднаш под познатото казино Монте Карло, познато од филмовите за Џејмс Бонд.

Во пристаништето под комплексот, членовите на кралските семејства, како и тајкуните, редовно пловат и излегуваат со нивните огромни јахти, пишува Вашингтон пост.

Наводната љубовница на Путин купила стан за околу 4 милиони долари во Монте Карло

Меѓутоа, каква врска има оваа 46-годишна Русинка од Санкт Петербург со Путин?

За почеток, документите откриваат дека Кривоногих купил луксузен стан вреден 4,1 милиони долари во септември 2003 година преку офшор компанија регистрирана на Британските Девствени Острови наречена Brockville Development Ltd. – кратко време по раѓањето на девојчето по име Луиза Розова.

Девојчето се роди во време кога, според пишувањето на рускиот независен истражувачки портал Проект, 28-годишната Кривоногих бил во тајна врска со Путин многу години.

Порталот што напиша дека Путин има дете со Светлана е забранет во Русија

Според Проект, Светлана се спријателила со Путин кон крајот на 1990-тите, пред тој да стане претседател. Со текот на времето, според Проект, млада Русинка со скромно потекло, која студирала бизнис и работела како чистачка во продавница, станала негова љубовница, а таткото на нејзината ќерка, наводно, не е никој друг освен Путин, пренесува Index.hr.

Без оглед на вистинската природа на нивната врска, информациите презентирани од Проект сугерираат дека Путин и Светлана биле блиски.

На пример, тие патуваа заедно во ист авион.

Минатата година, портпаролот на Путин, Димитриј Песков, ги негираше тврдењата на Проект за врската на Путин со Кривоногих и татковството на нејзината ќерка. Сепак, новите наоди од документите на Пандора се имплицитна потврда дека претходно сиромашната Русинка станала неверојатно богата откако се зближила со Путин.

Интересно е што Банката на Русија во своите документи во 2010 година објави дека Светлана, преку нејзината компанија ООО Релакс, е еден од најголемите акционери на таа банка. Банката од Санкт Петербург подоцна заврши на листата на санкции на американското Министерство за финансии како „лична банка за високи функционери на Руската Федерација“.

Ќерката на Светлана, Луиза Розова, која денес има 18 години, во разни интервјуа само ги започна шпекулациите за нејзиниот вистински татко. Таа самата призна дека е крајно слична на Путин, но одби да потврди или негира дека Путин е нејзиниот татко.

https://www.instagram.com/p/CCBAn-YDvSR/?utm_medium=copy_link&fbclid=IwAR0_8PiRRP6_bfQOCOl6bBrh_hx6njycySz3dmwLxTqpVRV6CVgccpljB-I

Иако нејзиниот татко не се споменува во јавните документи прегледани од Проект и Вашингтон пост, нејзиното официјално средно име е Владимировна, а средното име во Русија секогаш се дава по името на нејзиниот татко.

Светлана не одговори на прашања на оваа тема, ниту пак нејзината ќерка.

Врските помеѓу Светлана и луксузниот недвижен имот во Монте Карло се наоѓаат во документите на Пандора, иако од нив е јасно колку Русинката се обидела да скрие дека стои зад купувањето.

Оф шор компанијата „Brockville Development Ltd.“ е основана на карипскиот остров Тортола во април 2003 година, нешто помалку од еден месец откако Кривоногих роди ќерка. Неколку месеци подоцна, компанијата купи имот во Монте Карло, според документите од Монако.

Според документите на Пандора, Светлана станала неверојатно богата за само неколку години. Покрај станот во Монте Карло, таа се здоби со стан во луксузен комплекс во нејзиниот роден град Санкт Петербург, недвижен имот во Москва, јахта и друг имот, во вкупна вредност од околу 100 милиони долари.

Во јавноста е познато дека Путин и неговата сопруга Људимила имаат две ќерки, Маша и Катерина.

Двојката се разведе во 2013 година. Луиза често објавува фотографии од нејзиниот луксузен живот, патувања и забави на социјалните мрежи. Но, таа секогаш ги избегнуваше прашањата за Путин.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!