Вие имате прво да ја знаете вистината

Се раѓа францускиот Трамп, кој е човекот кој ја гази Ле Пен и станува најголем противник на Макрон: Земур за Претседател

Политичкиот новинар, есеист, писател и телевизиски аналитичар Ерик Земур ја надмина доајенката на екстремната десница Марина Ле Пен по популарност, и според анкетите за претседателските кандидати, во моментов се претставува како главен предизвикувач на актуелниот претседател Емануел Макрон пред изборите во април.

Земур уште еднаш го стави прашањето за имиграцијата во центарот на кампањата. Во последниот месец, Ле Пен го загуби монополот над радикалната десница, во која ужива откако го презеде раководството на партијата Национален фронт од нејзиниот татко во 2011 година.

Земур, ултранационалист со неколку осуди за расистички говор на омраза, почна да ја грабнува наклоноста на гласачите од Ле Пен откако тој влезе на нејзино поле како порадикален предизвикувач, пишува РФИ. Анкетата објавена во средата ја шокираше земјата, покажувајќи дека Земур за првпат ја престигна Ле Пен.

„Никогаш досега ниту еден кандидат не доживеал таков раст за толку краток временски период како што видовме со Ерик Земур“, коментираше коментаторот Антоан Готи за RFI Harris Interactive.

Околу 17-18 проценти од анкетираните изјавија дека ќе гласаат за Земур во првиот круг закажан за 10 април следната година, наспроти седум проценти на почетокот на септември. Ле Пен има поддршка од околу 15-16 проценти од граѓаните. Тој резултат би бил доволен за Земур да влезе во вториот круг на гласање, во кој ќе се соочи со претседателот Емануел Макрон.

Но, аналитичарите посочуваат дека се уште е отворено и дека изборите се далеку. Самиот Земур се уште официјално не ја објави својата кандидатура, но тој дејствува како предизвикувач со избирање време за дејствување, опишувајќи се себеси како „кандидат во дебата“, оставајќи место да се појавува во дебатната емисија во ударно време и со објавување на книгата „Франција се уште не го кажала последниот збор“, која тој неуморно ја промовира.

Земур исто така беше гостин на демографскиот форум на Орбан, каде што се собра разновидна десничарска екипа. Анкетата, објавена во списанието Предизвици, најверојатно ќе даде дополнителен поттик за антиимигрантската, антиисламска кампања на Земур, поттикната од исцрпната медиумска покриеност и интервјуата што ги даде во изминатиот месец. Земур, кој има алжирско-еврејско потекло, верува дека Франција се лизга кон граѓанска војна и е отворен поддржувач на теоријата за „голема размена“, која тврди дека белите Европејци се заменети со имигранти.

Во своите најпродавани книги и редовните телевизиски настапи, 63-годишникот ја гледа иднината во битка помеѓу христијанската традиција на Франција и културата на муслиманските новодојденци, која ја опиша како колонизаторска. Обраќајќи им се на новинарите во понеделникот вечерта по распродадената дебатна емисија во конференциска сала во Париз, Земур ја сведе популарноста на неговата способност да се поврзе со проблемите на обичните луѓе.

Мислам дека многу Французи чекаа некој да им каже за Франција, за тоа како се чувствуваат: дека земјата е во опасност да умре, поткопана од бранот миграција без преседан, дека цели области на земјата станаа енклави на странски исламисти, Рече Земур.

Еден од неговите предлози е да ги натера родителите да им дадат на своите деца имиња што звучат француски, и тој ќе ја забрани употребата на името Мухамед во земјата. Филип Коркуф, левичарски француски политички научник, кој неодамна објави книга од крајната десница, смета дека Земур е поопасен од Марин Ле Пен и еден вид „интелектуален Трамп“.

Ако се пласира во вториот круг, има подобри шанси (од Ле Пен) против Емануел Макрон, рече Коркуф, објаснувајќи дека Земур се смета за попопуларен од Ле Пен благодарение на долгата кариера како новинар од десно ориентираниот дневен весник Фигаро и неговата ТВ кариера.

„Тој е повеќе екстремно десен од Марин Ле Пен, но се смета за поугледен“, вели Коркуф, политички научник од Институтот за политички студии во Лион.

Министерот за правда Ерик Дупонд-Морети оваа недела ги обвини медиумите дека се фокусирале на Земур, додека кандидатката на социјалистите и градоначалничка на Париз, Ана Идалго, изјавила дека е „згрозена до гадење“ од неговиот раст.

Ударот на Земур ја натера Ле Пен да возврати. Отпрвин, таа се обиде да го игнорира предизвикот на Земур. Ерик, ќе добиеш три проценти и нема да ме спречиш да поминам во вториот круг, наводно му рекла таа на Земур, ако може да се верува на она што е напишано во неговата нова книга.

Скромната медиумска кампања на Ле Пен на локално ниво во последните месеци беше засенета од медиумски настапи на Земур во последниот месец на најголемите француски ТВ и радио емисии.

Сојузниците на Ле Пен го нападнаа Земур поради неговите ставови за жените, за кои верува дека немаат иста сила и лидерски способности како и мажите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!