Вие имате прво да ја знаете вистината

Макрон: Ќе организирам самит за укинување на смртната казна во светот!

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе организира самит за укинување на смртната казна во светот.

Објавувам дека на 9 октомври Франција ќе ја продолжи борбата за универзално укинување на смртната казна, рече Макрон во говорот во Париз по повод 40 -годишнината од укинувањето на смртната казна во Франција.

Тој рече дека како дел од француското претседателство со Европската унија во првата половина на 2022 година, тој ќе организира самит во Париз со невладината организација Заедно против смртната казна за да ги собере граѓанските општества на земји кои уште служат смртна казна или мораториум.

Роберт Бадинтер, поранешен француски министер за правда, заслужен за укинување на смртната казна во земјата во 1981 година, рече дека е апсолутно убеден дека смртната казна ќе исчезне во светот, бидејќи тоа е срам за човештвото.

Таа не го штити општеството, туку го срами, рече Бадинтер во говорот во Пантеонот, споменик на француските великани. Макрон потсети дека во 1981 година, Франција беше 35 -та земја во светот што ја укина смртната казна.

Досега, 106 држави го сторија тоа, а 50 прогласија де јуре или де факто мораториум на егзекуциите, рече Макрон. Тој изрази жалење што минатата година беа извршени најмалку 483 смртни казни во 33 земји во светот. Меѓу другите, во сила е смртната казна во Кина, САД и Индија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!