Вие имате прво да ја знаете вистината

Нема веќе игла и вакцина: Две големи компании имаат апчиња против корона, наскоро ќе бидат промовирани

Покрај вакцините, научниците веќе извесно време работат на лекови што можат да се користат против ковид -19.

Фармацевтските компании Мерк и Фајзер планираат наскоро да ги претстават резултатите од антивирусните апчиња против коронавирусот.

Имено, вирусолозите веруваат дека вакцинацијата е сепак најдобриот начин за спречување и контрола на пандемија, но според нив, ковид -19 ќе остане кај нас и откако ќе се смири пандемијата, па затоа се пожелни алтернативни третмани, пишува Ројтерс.

Антивирусни лекови е многу тешко да се направат така што ќе можат да го таргетира вирусот кој го започнал процесот на репликација во клетките домаќини со оштетување на здравите клетки. Со цел лекот да биде ефикасен, се предлага да се зема во најраната фаза на болеста.

Д -р Микаел Долстен, шеф на канцеларијата за научно истражување на Фајзер, рече дека борбата против вирусот бара терапија што ќе биде замена за вакцината. Имено, целта на терапијата, како што е пилулата Фајзер, е да го спречи развојот на вирусот, потенцијално да ги спречи симптомите на болеста, а со тоа да го спречи пациентот да го пренесе ковид -19 на други луѓе, пишува Фробс. Имено, антивирусните апчиња ја намалуваат репликацијата и множењето на вирусите кои ги напаѓаат здравите клетки.

Ричард Племпер, вирусолог на Универзитетот во Атланта, вели дека „раниот напад е најдобрата одбрана“. Колку е пациентот во потешка здравствена состојба толку е помалку ефикасен лекот. Во случај на антивирусни апчиња против ковид 19, како оние на кои работи Фајзер, целта е ако некој ги почувствува првите симптоми на болеста, веднаш да отиде во аптека, да ја испие првата доза и да спречи прогресија на болеста, со што се избегнува хоспитализација, тешка клиничка слика или најлош случај фатален исход.

Според Форбс, веќе постојат лекови во модерната фармакологија кои работат на сличен принцип. На пример, кортикостероидите се насочени кон одговорот на имунолошкиот систем на инфекција. Од друга страна, веќе постои лек кој посебно го напаѓа вирусот. Тоа е коктел за антитела Регенерон, но постои во мали резерви и се дава интравенозно во болнички услови. Со цел неговото дејство да има смисла, се применува на самиот почеток на болеста.

Фармацевтската компанија Мерк, како и Фајзер, во моментов работат на таблети против ковид -19, кои ќе се појават до крајот на годината.

Овие лекови ќе бидат наменети за пациенти кои немаат тешки симптоми предизвикани од вирусот и спречуваат понатамошна развој на болеста, што го става пациентот во опасна по живот состојба.

МСД е во третата клиничка фаза на студијата, и доколку биде одобрена, ќе биде првиот антивирусен лек против ковид -19 во светот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!