Вие имате прво да ја знаете вистината

Навики кои ги прават Швеѓаните за да се наоѓаат на листата на 10-те најсреќни земји во светот

Швеѓаните се специфичен народ. Вредни се и ја ценат паузата за кафе. На прв поглед, тие може да изгледаат студено, како климата што ги опкружува, но кога подобро ќе ги запознаете, сфаќате дека не се толку затворени.

Швеѓаните не уживаат во разговор и празни зборови, кои на многумина им се потребни за да ја надминат непријатната тишина. Кога немаат што да кажат, тие молчат.

Тие не ги поздравуваат ниту келнерите, ниту работниците во продавницата.

Можеби ќе слушнете добар ден од имигранти, студенти за размена или туристи, но нема да слушнете од вистински Швеѓани.

Меѓутоа, кога ќе помислите дека се ладни и држат дистанца, ќе ве изненади топла прегратка наместо поздрав.

Најдоброто нешто во врска со фике (пауза во секојдневните активности) е тоа што нема правила.

Можете да бидете сами или со пријателите, дома или во кафе, во воз, на работа, навистина насекаде или во секое време.

Паузата вклучува пауза со кафе и слатки.

Фика е време за релаксација, зближување со пријателите, подобро запознавање или пауза од секојдневните обврски.

Новите времиња и трендови во здравата исхрана дозволуваат слатките да се заменат со солени грицки, па затоа не е невобичаено да нарачувате тост со авокадо наместо слатки закуски.

Дека нема среќа без фике потврдува и фактот дека Шведска е меѓу 10 -те најсреќни земји во светот.

Малата сабота не е резервирана само за Швеѓаните. Норвежаните, Данците, Финците и Бугарите исто така ја практикуваат оваа навика.

Во Шведска, лилардаг или Мала сабота е денот кога собарките имаа(т) слободен ден, бидејќи работеа во сабота, а во модерните времиња, денот на одмор го замени денот на пиење, во среда.

За умерените Швеѓани, станува збор за неколку чаши вино или пиво и дружење со пријателите во кафулиња кои нудат попусти во средата навечер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!