Вие имате прво да ја знаете вистината

Видео кое долги години беше забранетo! Звездан Јовановиќ опишува како тренирал за убиство на Зоран Ѓинѓиќ (видео)

Убиецот на Зоран Џинѓиќ, Звездан Јовановиќ, го покажа местото на Фрушка Гора каде ја тестираше пушката десет дена пред убиството на српскиот премиер.

Атентатот врз Зоран Ѓинѓиќ повторно се најде во центарот на вниманието на српската јавноста по контроверзниот чин на Драган Васиљковиќ.

Имено, Васиљковиќ, попознат како капетан Драган, пред некој ден почна да собира потписи во центарот на Белград, барајќи Звездан Јовановиќ, кој беше осуден за убиството на Ѓинѓиќ, да излезе од затвор.

Видеото во кое Јовановиќ зборува за подготовка на атентатот врз Ѓинѓиќ во присуство на адвокат, истражен судија, обвинител и инспектор на Фрушка Гора, повторно се најде во центарот на вниманието на јавноста.

Станува збор за снимка што се емитуваше за време на акцијата Сабја, но беше забранета да се прикажува со години.

Јовановиќ пред камера единствено призна дека вежбал пукање од снајпер, додека на прашањето дали тој го убил премиерот, не сакаше да одговори.

Каде точно беше, дали се сеќаваш, го праша полицаецот, на што тој одговори:

И јас не знам точно. Најверојатно го испробувам снајперот на тој весник, да, таму пукав. Тоа е тоа, рече тогаш.

После тоа, таа го праша дали беше сам или дали уште некој друг бил во негово друштво, а тој рече дека со него бил и неговиот кум Миле Луковиќ, а на прашањето од полицијата дали тоа е оружјето со кое е убиен српскиот премиер, Јовановиќ само се насмеа и рече дека нема да каже ништо повеќе од она што беше кажано во истрагата.

Јовановиќ беше осуден на 40 години како убиец на српскиот премиерот Ѓинѓиќ, во присуство на неговиот адвокат, истражен судија, обвинител и оперативец на УБПОК во 2003 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!