Вие имате прво да ја знаете вистината

Што се случува со елитната единица на ХВ? Кај пет војници е најден кокаин, еден умре во сон, неразјаснети (само)убиства, НАТО бара одговори

Најелитната единица на Хрватската армија – Командата на специјалните сили – се соочува со се поголеми откритија за употреба на кокаин кај нејзините припадници.

Пред неколку дена, загрепската полиција пронајде кокаин кај цивил. Се испостави дека тој бил припадник на Командата на специјалните сили, кој во тој момент бил надвор од служба. Воената полиција била повикана и утврдила дека војникот бил позитивен на кокаин. Во последните два и пол месеци, ова е петтиот член на КСС за кој е откриено дека е корисник на наркотици. Во сите пет случаи, утврдено е дека се работи за кокаин.

Командата на специјалните сили брои околу 280 припадници, што значи дека речиси два проценти од припадниците на единицата се пронајдени да консумираат кокаин.

Дека ситуацијата во таа единица е алармантна, покажа и реакцијата на хрватското Министерството за одбрана и Генералштабот за присуството на кокаин кај четворица припадници во јули. Само неколку недели по откритието, бригадниот генерал Перица Туралија беше отстранет од функцијата командант на единицата.

Употребата на дрога во Командата на специјалните сили не е изолиран случај. За кратко време, беа откриени уште четири војници на ОС, а еден одби да тестира. Еден од пријавените бил во Воената полиција и работел на обезбедување високи воени и државни функционери.


Засега нема информации за истрагата за овие случаи и дали може да има организиран синџир на дистрибуција на кокаин меѓу припадниците на елитните единици на хрватските вооружените сили и како припадниците на КСС го финансираа купувањето на оваа прилично скапа дрога.

Исто така, не се познати причините за смртта на припадник на вооружените сили, кој починал надвор од службата на 30 септември. Според неофицијални информации, тој се вратил дома по стражарската должност и починал во сон. Ова дојде неколку месеци откако пет членови на ОС извршија самоубиство за краток временски период. Нема официјални информации за причините за овие самоубиства.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!