Вие имате прво да ја знаете вистината

Светот на нозе: Поднесено барање за одобрување на молнупиравир. Чао вакцини, короната ќе се лекува со таблети!?

Денес, американската фармацевтска компанија Мерк побара од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) да одобри нов лек за борба против ковид – молнупиравир.

Според АП, одлуката на ФДУ ќе биде донесена во следните неколку недели, и тоа ќе биде првиот официјален анти-ковид лек во светот.

Други антиковид третмани одобрени од ФДА бараат интравенско вбризгување или инекција.

Антивирусната пилула ќе се земе во домашни услови, ќе ги потисне симптомите на ковид на почетокот на болеста и ќе го забрза закрепнувањето.

ФДА ќе ги прегледа податоците на Мерк, ќе ја разгледа безбедноста и ефикасноста на лекот пред да донесе одлука, додава американската новинска агенција.

Мерк го разви молнупиравир заедно со американската компанија Ridgeback BiotherapyPutics, а во објавата на Мерк се наведува дека побарале од ФДА да го одобри лекот за итна употреба, за возрасни кои имаат блага или умерена клиничка слика и за луѓе кои се изложени на ризик од потешка форма на болеста или хоспитализација.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!