Вие имате прво да ја знаете вистината

Тајните на исхраната на Новак Ѓоковиќ: Секој ден јаде две лажици мед, пред секој меч грицка кафе, а вака изгледа неговиот „моќен појадок“

Новак одамна не крие дека со напорни тренинзи, исхраната е неговиот главен адут.

Многу вежбање. Челични нерви. За најголемиот шампион, една од главните улоги за освојување на титулите беше диета или исхрана без глутен.

Токму затоа Новак откри како изгледа исхраната на шампионот и како таа му помогна да биде најдобар.

 1. Пијам течности од рано наутро
 • Многумина од нас имаат утрински ритуали, а мое е да пијам течности од рано наутро. Првото нешто што го правам кога станувам е да испијам голема чаша вода, загреана на собна температура. Поминаа околу осум часа откако спиев без течност во телото. Водата е клучна за процесот на закрепнување на телото. Сепак, избегнувам ладна вода. Кога се внесува ладна вода, телото троши повеќе енергија за да се загрее и крвта влегува во дигестивниот систем, а за мене крвта е понеопходна во мускулите. Секогаш можете да пиете шолја чај наутро, рече Новак, како пишува порталот Eat this, not that.
 1. Јадам мед
 • Ќе ве изненади уште една работа што ја правам веднаш штом ќе станам: јадам две лажици мед. Секој ден. Земам манука мед од Нов Зеланд, но и другите темни медови се добри. Знам што мислите сега: Но, медот е шеќер! Да, тоа е шеќер! Но, на вашето тело му треба шеќер. Во основа, му треба фруктоза. Таквиот шеќер се наоѓа во овошјето, некои зеленчуци, а особено во медот. Медот е многу поздрав од чоколадото или енергетските пијалоци. Навистина, чоколадото ќе ви даде „Wow“ ефект, но на моето тело не му треба „Wow“ ефект бидејќи за 30 минути целата таа енергија ќе се изгуби, и мене ми треба да трае цел ден.
 1. Правам моќна чинија за појадок
 • По истегнувањето и лесни вежби, подготвен сум за појадок. Јас обично си правам, како јас ја нарекувам, моќна чинија за појадок која главно содржи: мусли без глутен, грст ореви, лешници и кикирики, масло од тиква, сецкани плодови – најчесто банани, мала лажица кокосово масло и млеко.
 1. Јадам дури и тост
 • Таа чинија со сите наведени состојки обично е доволен за појадок. Ако мислам дека тоа не е доволно за мене, а понекогаш и тоа се случува, чекам околу 20 минути за да бидам сигурен дали се уште сум гладен. Ако сум, тогаш земам тост без глутен и ставам туна или авокадо, што особено ми се допаѓа.
 1. Го спакувам ручекот што го носам со себе
 • Мој типичен ручек се тестенини без глутен со зеленчук. Пиперки, свежи домати, ѓумбир, брокула, грашок, моркови… Комбинирам разновиден зеленчук со паста врз која истурам маслиново масло и малку сол. Во суштина, кога имам натпревар, ми треба што е можно повеќе протеини, но тестенините ми се доволни, баш се што ми треба.
 1. Продолжувам да пијам течности
 • За време на тренингот, секогаш имам две шишиња енергетски пијалоци со мене, но не било какви, туку само оние што содржат фруктоза. Тие не се многу тешки за стомакот, и ми помагаат да се освежам. Тоа што го барам да го содржи енергетски пијалок се: електролити, цинк, магнезиум, калциум, селен и витамин Ц. Магнезиумот и калциумот се особено важни за срцето и мускулите. По вежбање, земам органски протеински шејк.
 1. Грицкам кафе и мед
 • Пред натпреварот, кога сакам да бидам подготвен и загреан, земам гел со 25 милиграми кофеин што го грицкам. За време на натпреварот, јадам сушено овошје или свежи банани. Секогаш се грижам да имам две лажици мед со себе, што ги земам по потреба.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!