Вие имате прво да ја знаете вистината

Драматично, бидете спремни им порача Вучиќ на армијата и полицијата: После оваа изјава ќе ја бараат мојата глава, се пука на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Рашка се сретна со Србите од Косово и Метохија. Вучиќ се сретна со Горан Ракиќ и други претставници на Српската листа.

Ќе се браниме со се и сешто што ни е на располагање, рече претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ.

Вучиќ рече дека ќе ги слуша луѓето од Косово, дури и да седи со нив цела ноќ.

Еден од Србите од Косовска Митровица изјави дека косовските специјалци пукале врз луѓето што се повлекувале невооружени.

https://www.instagram.com/p/CU-IYI8MnxP/?utm_source=ig_embed&ig_rid=72b525fe-ee4e-4146-9813-12f195494622

Одлучни сме и сакаме да живееме овде. Бараме да не заштитите, во спротивно ќе треба сами да се браниме, рече една Србинка од Лепосавиќ.

Ако започне насилството, вие ги ќе заштитувате своите луѓе, а ние ќе бидеме со вас, рече тој.

Ако продолжат да пукаат во нашиот народ, тогаш навистина нема да имаме избор. Оваа Србија не е како онаа од 1999, 2004 или 2011 година. Доколку Албанците повторно пробаат насилство, мојот одговор ќе ви биде кристално јасен. Не само што ќе го заштитиме нашиот народ, туку сега ви велам дека за прв пат, ќе ја добиеме таа борба и знам дека по оваа моја изјава, целиот свет ќе ја бара мојата глава, заклучи Вучиќ.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ја посети касарната во Рашка, каде ги посети единиците на српската армија и жандармеријата, по што разговараше со претставниците на Србите од Косово и Метохија.

Вучиќ им порача на припадниците на вооружените сили да бидат подготвени.

Денес се случи тежок инцидент во Косово, кога членовите на специјалната единица РОСУ брутално нападнаа Срби, отворајќи оган врз невооружени лица. Сепак, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, потврди дека сето ова е само потенцијален вовед во уште поголеми напади врз српскиот народ.

Ние немаме ништо, немаме со што да се браниме. Тие пукаа во нас, фрлија солзавец, морате да не одбраните. Немаме начин да се браниме – рече локална жителка, додека српскиот претседателот беше видно потресен и ги слушаше сведочењата на Србите.

Полицијата на Косово, придружувана од единиците на РОСУ, упадна денеска во северна Косовска Митровица.

Пукаа со боева муниција, фрлаа солзавец и шок бомби врз луѓето што се собраа.

Користени се воени куршуми од калибар 5,56, произведени од „Sellier & Bello“, чешко производство, според стандардите на НАТО. Се користи од голем број армии и полиции.

Србинот Среќко Софронијевиќ, кој беше застрелан во утринскиот упад од специјалните единици на косовската полиција, е успешно упериран во болницата во Косовска Митровица. Софронијевиќ има тешка прострелна рана, но според првите информации, неговиот живот не е во опасност.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!