Вие имате прво да ја знаете вистината

Најпознатата теорија за убиство на Аркан паѓа во вода: Ја потпиша смртната пресуда по средбата со агентите на Хаг, но ова е правата вистина!

Теориите за тројната ликвидација во Интерконтинентал, кога беа убиени Жељко Ражнатовиќ, Миленко Мандиќ и Драган Гариќ, се неисцрпна тема и по две децении. Почнувајќи од класичната мафијашка пресметка, преку веројатната верзија дека тој бил убиен како дел од подготовките за смена на Слободан Милошевиќ и една од честопати кажаните е теоријата дека тој бил убиен поради соработка со Хашкиот трибунал.

Втората верзија веројатно има многу силна поддршка, но приказната се чини дека е сосема поинаква и многу посложена. Дури и германските медиуми некогаш пишуваа за најпознатиот атентат во српското подземје.

Се уште не е познато кој го наредил убиството на тогаш најмоќниот шеф на подземјето во Србија. Аркан во текот на својот живот доби безброј непријатели. Во 1970 -тите и 1980 -тите, тој се прослави со ограбување банки и златари и спектакуларни бегства од затвори во многу западноевропски земји, пишува весникот, тврдејќи дека Ражнатовиќ, покрај разбојничките напади на Запад, извршувал и ликвидации на неистомислениците за тајната служба, пишува Штутгартер цајтунг, додавајќи дека позадината на неговото убиство сеуште е обвиткана во темнина. Вообичаена теорија е дека поранешниот автократ Слободан Милошевиќ го виде Аркан како можен сведок на обвинителството, затоа го отстрани. Има многу индикации дека тајните служби ги вмешале прстите во спектакуларното убиство, проценува германскиот весник.

Работите станаа многу појасни по сведочењето на адвокатот Душко Томиќ, кој зборуваше за Жељко Ражнатовиќ и соработката со Хаг со Миломир Мариќ.

Што се однесува до неговите постапки во војната, тој документираше се како што треба од првиот до последниот ден. Неговото досие во Хаг беше со највисок квалитет. И единственото досие што исчезна од Хаг е неговото! Беше натпросечно интелигентен и сфати дека луѓе од власта ќе го пуштат да оди под мраз. Тој беше побрз и почна да го крши мразот. Како и несреќниот Маузер кој им даде информации на Американците и Французите, и на крајот заврши исто како Жељко, и тој беше убиен од службата, смета Томиќ.

Ражнатовиќ постигна договор преку човек од Холандија, припадник на подземјето во таа држава, за соработка со Хаг. Но, секогаш кога ги имал тие контакти, контактирал и со Службата за државна безбедност. Сакаше да си помогне на себе и на Службата, да не претерува со информациите, но и да не биде несериозен, мораше да даде некои работи, да биде интересен. За возврат, му ветија дека никогаш нема да го гонат во Хаг, откри Томиќ и додаде:

Жељко сфати дека му се подготвува нешто, бидејќи истото им го ветија на многумина. Бидејќи тој човек од подземјето во Холандија и истражителот на Хашкиот трибунал беа исплашени за нивните животи, тие исценираа како да дојде инспекторот до бензинската пумпа да наполни гориво, да го остави досието на Ражнатовиќ на задното седиште, а потоа пријателот на Жељко од Холандија дојде, го зема досието и му го врати на Жељко. Но, тоа беше готово. Ражнатовиќ ја потпиша смртната казна. Тој им пречеше на сите големи глави кои беа во Хаг или кои беа испрашувани од Трибуналот. Тој им пречеше на сите бидејќи беше вклучен во сите тие настани и знаеше многу. Затоа плати со глава, уверува Душко Томиќ.

Меѓутоа, соговорникот на белградски Курир, добро запознат со настаните од 90 -тите години, делумно ја потврдува информацијата на адвокатот на Томиќ, но наведува дека бил близу до суштината, но дека погрешно ја толкувал.

Каде што има чад, има и оган, но луѓето не знаат да направат мозаик. Значи, приказната за средбите со хашките истражители е вистинита, но Аркан работеше за Србија во тој случај, а адвокатот Томиќ несвесно го потврдува тоа. Можам да прифатам дека западните агенти, кога го слушнаа тоа, им помогнаа на убијците, бидејќи Ражнатовиќ ги измами, но дека ги предаде државата и Милошевиќ, таа теорија е бесмислена. Тој сигурно не се плашеше од затвор, па дури ни од смрт, открива соговорникот, кој помина низ сито и решето во деведесеттите години.

Не исклучувам дека некој помогнал во организирањето на убиството на Жељко Ражнатовиќ од врвот на земјата, но тоа сигурно не беше Слободан Милошевиќ, заклучува соговорникот на белградски Курир.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!