Вие имате прво да ја знаете вистината

Бура и поплави од библиски размери во Грција: Ветерот корнеше зидови во Парламентот во Атина, децата евакуирани од училиштата (видео)

Природната способност на почвата да ја задржи водата, односно да дејствува како механизам за контрола на поплави, е нарушена поради пожарите ова лето.

По летото со рекордни температури, што дополнително ги запали шумските пожари без преседан низ цела Грција, земјата сега е погодена од ново разорно невреме за помалку од една недела.

Веќе видовме неовобичаени количини на дожд во некои делови од земјата, но од четврток очекуваме овој временски систем да создаде нова опасна ситуација, особено во областите каде што почвата е веќе заситена, а потоците се прелеваат, рече д -р Костас Лагувардос , директор за истражување на Националната опсерваторија во Атина.

За жал, бурите веќе го направија своето; повеќе од 200 куќи беа оштетени викендот на Евиа, бидејќи обилните дождови и поплави ги направија патиштата непроодни.

Ситуацијата е драматична. Брдо од кал е отстранета од селото, рече Јоргос Цапурниотис , градоначалник на Мантуди, споредувајќи ги сцените со библиска катастрофа.

Невремето стигна во Атина во четвртокот. Ги откорна sидовите од грчкиот парламент, во некои населби децата беа принудени да се евакуираат од училиштата, а метеоролошката служба издаде црвено предупредување дека луѓето треба да избегнуваат непотребно движење, пишува Јутарњи лист.

Се проценува дека 300.000 хектари шуми и грмушки биле изгорени во текот на летото во Грција, поради температурите што достигнале 47,1 ° C, што е историски највисоката забележана вредност. Повеќе од една третина од уништената област се наоѓала на северот од островот Евиа. Во последниве недели, властите наредија чистење на речните корита, додека луѓето натрупуваат вреќи со песок околу своите домови.

Шумските области северно од главниот град, исто така, беа десеткувани од пожари во август.

Сведоци сме на загуба на критичните екосистемски услуги што ги обезбедуваат шумите, рече Деметрес Каравелас, кој е раководител на WWF во Грција, истакнувајќи дека тој пожар е најголемиот досега забележан во Грција.

Природната способност на почвата да ја задржи водата, односно да дејствува како механизам за контрола на поплави, е нарушена поради пожарите ова лето. Грците велат дека без помошта на пожарникарите од дваесет земји, не би можеле да го скротат огнот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!