Вие имате прво да ја знаете вистината

Црн ден во Русија, најмногу починати од почетокот на пандемијата, скоро илјада умрени за 24 часа

Русија објави рекордни 986 смртни случаи поврзани со коронавирус во изминатите 24 часа и 31.299 нови инфекции во четвртокот, најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата.

Кремљ ја обвини бавната кампања за вакцинација за зголемениот број смртни случаи и апелираше до луѓето да се вакцинираат. Вакцинацијата се спроведува бавно, а многу Руси ја наведуваат недовербата кон владата и стравот од нови медицински производи.

Податоците регистрирани во четвртокот значат дека за првпат Русија официјално пријавила повеќе од 30.000 случаи во еден ден.

Околу една третина од населението – 43 милиони – се вакцинирани, рече во вторникот премиерот Михаил Мишустин.

Русија брзо ја разви и ја лансираше својата вакцина Спутник V кога избувна пандемија минатата година и оттогаш одобри употреба на четири вакцини.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!