Вие имате прво да ја знаете вистината

Пресврт во аферата Курц: Мозокот на операцијата на слобода, нов скандал во Австрија

Истражувачката на јавното мислење Сабина Б., која беше уапсена претходно оваа недела во врска со аферата околу поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц, против кого се води истрага за корупција и поткуп, е пуштена од притвор.

Сабине Б. беше уапсена поради опасност дека ќе уништи доказите.

Државното обвинителство за економски криминал и корупција не поднесе барање за притвор, бидејќи наводно повеќе немало причини за затвор.

Сабине Б. е обвинета за фризирање анкети за јавно мислење за пари во корист на Австриската народна партија (ОВП).

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!