Вие имате прво да ја знаете вистината

Првиот руски разузнавач: Го предвидовме бегството на САД од Авганистан, што се случувало зад завесата?

Бегството на коалицијата предводена од Соединетите Американски Држави од Авганистан го означи крајот на еднополарниот свет, рече директорот на надворешно разузнавачката служба на Русија, Сергеј Наришкин.

Според него, терористичката закана од територијата на Авганистан е зголемена, но има и нешто позитивно.

Кризата во Авганистан и бегството на коалицијата предводена од САД од Авганистан се јасна карактеристика на историски краткиот униполарен свет, и тоа е добро, коментираше Наришкин.

Тој додаде дека ситуацијата е, генерално, сериозна, бидејќи терористичката закана од територијата на Авганистан не исчезнала, туку се зголемила.

Разузнавачките служби, војниците преземаат превентивни мерки за да се заштитат од комплексот закани, прецизира главниот руски разузнавач.

Според него, руската надворешно разузнавачка служба претходно предвидувала развој на настаните во Авганистан според сценариото што се случило.

Наришкин нагласи дека Русија продолжува внимателно да ги следи постапките на новите власти во таа земја и разменува информации за Авганистан со колегите од земјите на ЗНД.

Во почетокот на август, Талибанците (терористичка организација забранета во Русија) ја засилија офанзивата против владините сили во Авганистан. На 15 август милитантите влегоа во главниот град и ја презедоа контролата врз претседателската палата, а на 16 август објавија дека војната во Авганистан е завршена и дека државниот систем ќе биде утврден во блиска иднина.

Ноќта на 31 август, американската армија го напушти аеродромот во Кабул, што го прекина речиси 20-годишното американско воено присуство во Авганистан. На 6 септември, Талибанците објавија дека Паншир, последната од 34 авганистански провинции, исто така, е под нивна контрола. Следниот ден беше објавен составот на привремената влада на Авганистан, на чело со Мухамед Хасан Ахунд, кој беше министер за надворешни работи за време на првото владеење на Талибанците и се наоѓа под санкции на ООН.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!