Вие имате прво да ја знаете вистината

Сценарио за хаос: Во ранетиот Среќко беше пукано за да биде убиен, Вулин со дрва и камења против косовскиот премиер (видео)

Српскиот министерот за внатрешни работи, Александар Вулин изјави дека српскиот претседател Александар Вучиќ го положил испитот за време на кризата предизвикана од акцијата на специјалната косовска полиција.

За време на гостувањето на ТВ Пинк, Вулин рече дека сите српски владетели и државници полагале најтежок испит или паднале по прашањето за Косово, и дека Вучиќ го положил тој испит.

Многу дневно политички одлуки ќе бидат заборавени, многу работи, без разлика дали сте во право или не, но ќе се запамети каков бевте на Косово. Тоа е историја, посочи тој.

Тој наведе дека за време на состанокот на Вучиќ со претставници на Срби и граѓани од Косово во Рашка, сите размислуваа емотивно, дека војската и полицијата треба да се испратат на Косово, но Вучиќ пресекол тоа да не се прави и им испратил порака дека нападите врз Србите не смеат да се повторуваат и дека големите сили и Албанците тоа го знаат.

Србите дојдоа очајни, претседателот ги слушаше сите и секој можеше да каже што сака, застана покрај нив и им го кажа тоа што целиот свет треба да го разбере: Ќе ве браниме, рече Вулин.

Вулин рече дека премиерот на Косово, Албин Курти, бил кукавица и дека, за разлика од претходните преговарачи на Приштина, нема елементарна одговорност ниту за Албанците, ниту за Србите.

Овие специјалци можеа да бидат убиени. И него не го интересира колку Срби можеа да бидат убиени, посочи Вулин.

Вулин ја повика меѓународната заедница да покаже дека значи нешто на Косово со тоа што ќе ја ограничи Приштина и ќе ги принуди против нивната волја да ја смират ситуацијата.

Ако не го стори тоа, српската држава нема да ги гледа колоните бегалци и да гледа како се убиваат Србите, нагласи тој.

Зборувајќи за Сречко Софронијевиќ (36), кој вчера беше тешко повреден за време на акцијата на косовската полиција, Вулин рече дека бил застрелан со цел да биде убиен.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!