Вие имате прво да ја знаете вистината

Полицајците беа на десетина метри од нашата куќа, сопругот на починатата Вера од Косово: Ништо не се гледаше од солзавецот

Вооружената акција на косовските специјалните единици РОСУ и на косовската полиција, во која Среќко Софронијевиќ беше тешко повреден од истрел од огнено оружје, многу ги потресе жителите на Звечан.

Верица Џелиќ од Звечан, која имаше 71 година, а во чиј двор косовските специјалци истрелаа голема количина солзавец и шок бомби, почина уште истиот ден, нејзиниот сопруг вели таа била со начнато здравје и дека ја докусириле немилите настани во нивниот град.

Вооружените полицајци беа на десет метри од мојата куќа, имаше 15-16 вооружени лица. Се судрија со младите луѓе, јас не го видов тоа, а нашата куќа, објектот е во центарот, изјави сопругот на починатата Вера Џелиќ, Никола. Ги затворив прозорците, излегов во дворот, не го видов автомобилот што беше на десетина метри од мене, не можев да го видам од солзавецот.

Се вратив дома, зедов две крпи, ги намокрив, ставив една на устата на жената, една на себе. Издржав затоа што имам посилен организам, а таа не, бидејќи веќе беше со нарушено здравје, изјави сопругот на несреќната Вера.

Јас во тој момент гледав натпреварот од 16-ет финалето на купот на Србија, кога играше Партизан. Во моментите кога резултатот беше 2: 0 за Партизан, мојата сопруга ја испушти душата, додаде тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!