Вие имате прво да ја знаете вистината

Беше поскромно, но и поубаво: Како се одеше на летување во Југославија? (видео)

Туризмот во Југославија почна полека да се развива во 1950 -тите, а луѓето почнаа да летуваат поради добрите плати. Патувањето беше со воз, автобус, автомобил, па дури и велосипед.

Масовниот туризам се појави во седумдесеттите години, кога започна изградбата на хотелски комплекси и приватно сместување.

Туристичката понуда во тоа време беше многу поскромна, но судејќи според нивните сеќавања, беше многу подобра за луѓето отколку денес, бидејќи деновите ги минуваа безгрижно, уживајќи во едноставни работи.

За прв пат отидовме на море од Сараево до Оребиќ. Имаше воз од Сараево до Плоче, на кој едвај се качивме. Стоевме во ходникот и седевме на куфери, се сеќава Ружица Караваниќ на нејзиното патување до морето.

Тато имаше, во тоа време, исклучително добар автомобил, помеѓу средината на шеесеттите и раните седумдесетти години беше убаво лето. Автопатот беше само до Карловац. Тато возеше многу брзо, но сигурно и честопати ќе ни се слоши од возењето. За траект чекавме во долги редови, па понекогаш, додека чекавме, одевме и се бањавме , вели Ивор Караваниќ.

Што друго луѓето паметат за летните одмори во Југославија, можете да видите во видеото:

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!