Вие имате прво да ја знаете вистината

Бил Клинтон нема корона, но мора да остане во болница, инфекцијата се проширила низ неговиот крвоток

Поранешниот американскиот претседател Бил Клинтон се уште е во болница каде се опоравува од инфекција која не е поврзана со коронавирусот, рече неговиот портпарол.

Клинтон (75) беше хоспитализирана во Медицинскиот центар Ирвин на Универзитетот во Калифорнија во вторникот вечерта поради инфекција, изјави неговиот портпарол Ангел Урена.

Клинтон се опоравува, рече тој.

Клинтон беше примена во болница откако чувствувал голем умор и примил антибиотици, рекоа неговите лекари. Си -Ен -Ен објави дека неговите лекари веруваат дека Клинтон имал инфекција на уринарниот тракт која се проширила во крвотокот.

Поранешниот американски претседател во минатото имаше проблеми со срцето. Во 2004 година му беше вграден четирикратен бајпас, а во 2010 година беше опериран за проширување на запушената коронарна артерија.

Неговата сопруга Хилари, поранешен државен секретар и претседателски кандидат, беше видена во болницата во четвртокот вечерта.

Претседателот Џо Бајден планира да разговара со поранешниот претседател, изјави за новинарите портпаролката на Белата куќа.

Демократот Клинтон беше во Белата куќа од 1993 до 2001 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!