Вие имате прво да ја знаете вистината

Ливерпул фрли петарда на Вотфорд, Мохамед Салах е најдобар играч во светот, дава голови како Марадона (видео)

Каков натпревар, какви голови и каков играч е Мохамед Салах!

Фудбалерите на Ливерпул убедливо го совладаа Ватфорд на Викарејџ Роуд со 0: 5 (0: 2) во првиот натпревар од 8. коло во Премиер лигата.

Тоа беше доминантната игра на Ливерпул, кој го водеше главниот збор од првата до последната минута, што повремено предизвикуваше ироничен аплауз од домашните навивачи кога нивните играчи шутираа кон голот на речиси незабележливиот Квивин Келехер.

Ливерпул беше ослабен во оој натпревар со неиграњето на Фабињо, Алкантара и Алисон, но тоа не им пречеше на црвените да доминираат на оваа игра и на крајот од првото полувреме да имаат повеќе од 86 проценти посед на топката.

Магичната игра ја обезбеди Мохамед Салах, веројатно најдобриот фудбалер на светот во моментов. Египјанецот едноставно блеска, а демонстрираше одлична форма по само девет минути игра, кога прво победи во дуелот со Роуз како десно крило, а потоа го пронајде Мане за лесно извршување на Сенегалецот. Тоа беше 100 -ти гол на Садио Мане во Премиер лигата и со тоа стана трет африканец кој стигна до бројката од сто постигнати голови по Салах и Дидие Дрогба.

Наскоро беше 2 : 0. Акцијата ја создадоа одличните Џејмс Милнер и Роберто Фирмино, училишниот гол на Бразилецот за мирно продолжение на натпреварот во второто полувреме, кое токму тој го отвори со својот втор гол.

Во вториот дел, ја видовме магијата на Мохамед Салах, кој ги “фрлаше” дефанзивните играчи на Ватфорд лево и десно како Марадона и акцијата ја заврши слично како против Сити. Бен Фостер немаше шанси. Два гола на Египќанецот во две кола кои ќе конкурираат за гол на сезоната во Премиер лигата.

Конечниот резултат го постави со неговиот трет голна натпреварот, Боби Фирмино, по акцијата на Начо Вилијамс.

Ливерпул во моментов е лидер во Премиер лигата, со два бода повеќе, но и натпревар повеќе од Челзи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!