Вие имате прво да ја знаете вистината

Оставил проштално писмо, требаше да сведочи во аферата за прислушкување, во ЦГ пронајдено телото на моќен “безбедњак”

Истакнат функционер на Агенцијата за национална безбедност на Црна Гора е пронајден мртов во стан во Подгорица.

Според неофицијални информации, најверојатно станува збор за самоубиство, на што укажува фактот дека наводно е пронајдено проштално писмо.

Како и да е, случајот сега го води Специјалното државно обвинителство.

Постојат основани сомневања дека е извршено дело во наша надлежност“, изјави за Вијести соговорник од обвинителството на чело со Миливоје Катниќ.

Тој не прецизираше за што станува збор, а истрагата е во тек.

Во текот на февруари, Булатовиќ сведочеше како граѓанин во Специјалното полициско одделение, како дел од извидување на СДТ, поради незаконско следење и прислушување на политичари и новинари. Обвинението во тој случај беше поднесено против поранешниот шеф на тајната служба, Дејан Перуничиќ, и службеникот на АНБ, Срѓан Павичевиќ.

Долгогодишниот високорангиран оперативец на службата беше сменет по доаѓањето на Дејан Вукшиќ на чело на таа агенција.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!