Вие имате прво да ја знаете вистината

Дали пиете расол? Лечи чир на желудник, го јакне имунитетот, се препорачува кај жените и најмногу се пие по губење на изборите

Кисела зелка е вистинско богатство од калиум, железо, магнезиум, сулфур и бакар, мали количини на натриум и поволен сооднос на калциум и фосфор, обезбедува максимално искористување на калциумот во телото и ја прави оваа храна многу корисна за нашето здравје.

Конзумирањето на овој зеленчук, без разлика дали е сурово, кисело или како расол, има многу позитивни ефекти врз нашето тело. Научете како да направите сок од зелка и за што е лековито и корисно.

Знаеме дека расолот е добро познат пијалок кој е познат и прифатен како лек за сите заболувања поврзани со дигестивниот тракт и како народен лек за намалување на отокот во зглобовите. Сепак, малку е познато дека суровиот сок од зелка е богат не само со витамин Ц, туку и со широк спектар на лековити својства.

Имено, експериментално е докажано дека свежиот сок од зелка успешно лечи чир на желудник и воспаление на дебелото црево. Свеж сок од зелка го стимулира метаболизмот во клетките и има корисен ефект врз цревната слузница.

Расолот се добива како спореден производ при киселењето на зелка. Содржи многу корисни состојки, но за време на неговата подготовка се користи многу сол, па обично е доста солено. Од таа причина, сокот направен од суров зеленчук е посоодветен за нашето тело. Така, при конзумирање расол, треба да се земат предвид количините што се користат.

Поради високата содржина на сол, не е многу идеален за притисок, бубрези и стомак, како и за други органи.

Дали знаете како да направите сок од зелка без соковник? Тоа не е комплициран процес.

Едноставно ставете го во блендер после миење и мешајте додека не се формира каша. Колку подобро ќе го измелете, толку полесно ќе биде да го добиете сокот откако ќе го исцедите. Промешајте неколку пати и процедете низ сито. Во текот на цедењето, лесно притиснете ја смесата со лажица за најдобро да ја искористите храната.

Лековити својства:

Кисела зелка, не само што има исклучителни нутриционистички, туку и лековити својства како што се:

  1. Го подобрува расположението
  2. Го прави телото отпорно на стрес
  3. Ја активира размената на материи во мозокот
  4. Помага да се создадат црвени крвни клетки
  5. Ја стимулира функцијата на клетките и има подмладувачки ефект
  6. Помага во изградбата на коските
  7. Ја регулира и намалува количината на масни материи и холестерол во крвта
  8. Го зајакнува имунитетот и ја зголемува јачината на мускулите
  9. Придонесува за регенерација на истрошеното врзивното ткиво.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!