Вие имате прво да ја знаете вистината

Драматично во Србија, на респиратор две деца и бебе од шест месеци: Брачен пар ја изгуби битката со короната, тие биле на свадба

Ситуацијата во Србија, која стана едно од најголемите жаришта на коронавирус во светот, е драматична.

Три деца на респиратор водат битка за живот против ковидот во Институтот за мајка и дете во Белград, потврди пулмологот проф. Д -р Предраг Миниќ, пренесува Блиц.

За жал, имаме шестмесечно бебе и деца на возраст од 15 и 17 години на респиратор, и сите тие се во животна опасност. Со исклучок на 17-годишно момче, кое е малку дебело, другите немаат никакви коморбидитети или други болести. И тоа е доказ дека ситуацијата е навистина драматична, вели проф. Миниќ и додава дека децата на возраст од 15 и 17 години не се вакцинирани.

Проф. Миниќ посочува дека е крајно време луѓето да разберат колку е сериозна ситуацијата, како и важноста од вакцинирање и возрасни и деца постари од 12 години, како и сериозно разбирање на пропишаните мерки, бидејќи и децата почнаа сериозно да се разболуваат.

Ова се првите деца на респиратор. Децата се уште се со помала веројатност да се разболат и да имаат поблага клиничка слика, но оние на возраст од 15 и 17 години ја имаат клиничката слика забележана кај возрасните. Моравме прво да започнеме неинвазивна механичка вентилација, а потоа да ги интубираме, со што започна инвазивна механичка вентилација. Работиме околу нив дење и ноќе. Неодговарањето на применетата максимална терапија ве исполнува со чувство на беспомошност. Сепак, се надеваме дека ќе има подобрување кај сега критично болните деца, рече проф. Миниќ кој апелира за зголемување на обемот на вакцинација, особено кај помладите луѓе и децата постари од 12 години.

Полковникот д -р Иво Удовичиќ, директор на воениот медицински центар Карабурма во Белград, за Блиц изјави дека пациент чија сопруга починала пред десетина дена во Батајница синоќа починала од корона, и дека еден од синовите е во тешка општа состојба. Сите тие се, се разбира, невакцинирани. И сите дојдоа од свадба. Мојата порака до луѓето е да внимаваат. Знам дека сите се желни за прослави и кафулиња, и дека ова трае премногу долго, но не е време за големи собири, прослави и свадби.

Секој ден имаме потврда дека луѓето се заразиле на некои прослави, но, за жал, тоа не е ништо ново. Имаме такви случаи секој ден, сите имаме покани да одиме на некоја прослава, но мојот совет е да бидете трпеливи, а не да се организирате, ќе има време. Тој простор е секогаш најризичен, мал простор, голема група, каде што луѓето пеат и танцуваат. На такви места, 10 проценти од заразените се безбедни – рече тој и го повтори советот дека кога има такви врвови на епидемијата, не се одржуваат свадби и прослави.

Никој не може да биде сигурен дека не е носител на вирусот, посочува д-р Удовичиќ за Блиц.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!