Вие имате прво да ја знаете вистината

Предметите на Ал Капоне се продадени за три милиони долари, сите сакаа да го купат неговиот пиштол (видео)

На аукција одржана во Сакраменто, предметите што му припаѓаат на познатиот американски гангстер Ал Капоне беа продадени за вкупно три милиони долари.

Патем, беа презентирани околу 174 предмети – како лични фотографии и огнено оружје, накит и мебел.

Аукцијата се одржа во приватен клуб и привлече речиси 1.000 понудувачи.

Најпопуларниот предмет беше омилениот пиштол на Капоне, кој се продаде за 860.000 долари.

Се верува дека пиштолот достигнал највисока продажна цена за огнено оружје од 20 век на аукција, соопштија агенциите.

Ал Капоне беше мафијаш во Чикаго, познат како непријател број еден на државата поради неговото релативно кратко владеење како шеф на подземјето во 1920 -тите за време на ерата на прохибиција, забрана за продажба и производство алкохол.

Неговото седумгодишно владеење како шеф на организирана криминална организација заврши кога имаше 33 години.

Тој беше уапсен за затајување данок и помина неколку години во познатиот затвор Алкатраз.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!