Вие имате прво да ја знаете вистината

Роналдо не старее поради машина од 60.000 евра, затоа мора да трпи на температура од минус 160 степени

Кристијано Роналдо е еден од најдобрите фудбалери во светот на 36-годишна возраст, што се потврдува со новата номинација за Златната топка, но и со огромното внимание по враќањето во Премиер лигата по три години минати во Јувентус.

Без оглед на неговата дата на раѓање, Роналдо веќе постигна пет гола за Манчестер Јунајтед и изгледа многу повитално од неговите врсници, па многумина се прашуваат каде се границите и колку време всушност ќе игра фудбал. Исто така, како Роналдо успеа да го доведе своето тело до такво совршенство, дури и во ветерански денови за фудбалер?

Неговото тело изгледа како кога имаше 20 години и содржи само седум проценти маснотии, додека просекот за професионалните фудбалери е околу десет, што секако е производ на одредена диета.

Мускулите на телото се исто така над просекот, тие сочинуваат 50 отсто од неговата вкупна маса, додека просекот за фудбалерите е 46 отсто, така што тоа е една од причините зошто доминира толку многу на теренот, секако во пакет со сите фудбалски квалитети без кои не би имало никаква корист. Меѓутоа, доколку Роналдо не се грижеше толку за своето тело, прашањето е дали тој би бил на исто ниво.

Роналдо веќе со години ја користи комората за мраз за криотерапија, која чини околу 60.000 евра, а по многу проблеми успеа да ја пренесе од својот дом во Торино во Манчестер.

Тоа е комора која спортистите ја користат за рехабилитација и закрепнување од напорни тренинзи, повреди и болки за време на тренингот, а температурата во неа се искачува до -200 степени Целзиусови, што за некои спортисти е се уште премногу. Не за Роналдо, кој е зависник од ваков тип на терапија, па ја користи многу често и не може без неа.

Се препорачува спортистите да поминат до пет минути во комората, а Роналдо наводно ја користи до три минути, на температура од -160 степени Целзиусови, а не постудено. Криотерапијата ја подобрува циркулацијата на крвта и влијае на целиот имунолошки систем и го намалува заморот, и се чини дека му одговара бидејќи ја користи од 2013 година.

Таа му помогна многу пати и воопшто Роналдо немаше премногу проблеми со повредите, дури и кога влезе во четвртата деценија од својот живот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!