Вие имате прво да ја знаете вистината

Враќање на Земјата: Заврши првото снимање на филм во вселената, главните глумци атерираа во Казахстан (фото)

Модулот на руското вселенско летало Сојуз МС-18, во кое беа вклучени актерката Јулија Пересилд и режисерот Клим Шипенко, кои беа првите во светот што снимија игран филм во вселената, вчера слета во Казахстан, објави руската вселенска агенција Роскосмос.

Актерката и режисерoт поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица за да снимаат секвенци за филмот, пренесе ТАСС.

Пересилд и Шипенко влегоа во историјата на светската кинематографија бидејќи станаа првите што снимија игран филм во вселената.

Во филмот, докторката патува до вселенска станица за да го спаси животот на астронаутот.

Тоа е заеднички проект на Роскосмос, Руски канал 1 и жолто, црно и бело студио.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!