Вие имате прво да ја знаете вистината

Експлозија во Шкотска, уништени објекти, една куќа буквално изчезна од лицето на земјата (видео)

Голема експлозија се случи на западниот дел на Шкотска, а локалните медиуми наведуваат дека се уништени неколку куќи. Жителите беа евакуирани и за Ер рекоа дека слушнале експлозија околу доцна синоќа.

Неколкумина од нив на социјалните мрежи напишаа дека нивните куќи силно се тресеа. Девет специјалци се на местото на експлозијата, пренесува Би -Би -Си.

Веднаш по експлозијата слушнав звук и голема прашина, знаев дека се работи за експлозија, бев во војска и го препознав звукот. Излегов и видов пожар на местото каде што беше куќата. Целата куќа што беше преку улицата исчезна – изјавил за Би -Би -Си човекот кој живее на околу 100 метри од експлозијата.

Би -Би -Си пишува дека според последните информации, најмалку две станбени згради се уништени, но дека се уште не е познато што ја предизвикало експлозијата. Полицијата побара од граѓаните да не се приближуваат до местото на настанот.

Стигнавме на местото по пријавата за експлозијата во Ер. Службите за итни случаи во моментов се на лице место и би ги советувале граѓаните во овој момент да ја избегнуваат областа – изјави портпаролката на полицијата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!