Вие имате прво да ја знаете вистината

Ја запозна на многу специфичен начин, и ги посвети своите љубовни песни: Вака Бајага се заљуби во својата Ема

Фронтменот на култниот бенд и неговата сопруга се запознаа случајно, и се во хармоничен брак веќе три децении.

Момчило Бајагиќ Бајага е српски рок музичар кој работи и како композитор, текстописец, гитарист и пејач. Тој е фронтмен на групата Бајага и инструктори, која се здоби со популарност низ земјите од поранешна Југославија. Пред оваа група, Бајага свиреше како ритам гитарист со групата Рибља Чорба.

Бајага ретко јавно зборува за својот приватен живот. Познато е дека тој и Емилија имаат хармоничен брак, а неговата кариера не влијаела врз нивната врска бидејќи неговата сопруга има разбирање за оваа работа.

Момчило и Емилија се венчаа во 1989 година, а пред тоа, парот живееше заедно седум години. Познато е дека тие се сретнале во автобус. И двајцата живееја во Земун, а Момчило ја виде Ема на улица, но тој никогаш не се осмели да и пријде. Во една прилика, тие се најдоа еден до друг во автобус. Бајага се осмели и побара од Емилија да се видат во недела. Таа одговори дека не излегува во недела. За Бајага, тоа беше ладен туш. Тој заклучи дека Емилија не го сака, и дека го одби на културен начин. Меѓутоа, во тоа време, тој не знаеше дека Ема има навистина строги родители и таа излегуваше само во сабота.

Колку е голема љубовта меѓу нив двајца, покажува и фактот дека Бајага сите љубовни песни што ги напишал во кариерата ги посветил на својата сопруга, а навистина ги има многу. Тој ги држи сопругата и децата подалеку од очите на јавноста. Како родител и сопруг, Момчило работи многу напорно. Нивниот син Марко се роди една година по нивната венчавка, во 1990 година. Осум години подоцна, тие имаа и ќерка, Анџела. Неговиот син Марко тренираше кошарка, а тој е заинтересиран за медиумите и спортското новинарство. Тој нема склоност кон музика како неговиот славен татко. Тоа е поинаква приказна со неговата помлада ќерка Анџела. Таа свири пијано, сака музика, а нејзиниот татко исто така ја научи да свири гитара.

Врската како врска никогаш не била во искушение, но на Ема сигурно не и било лесно. Кога сте јавна личност, секакви работи за вас се појавуваат во медиумите. Ема навистина добро го поднесе тоа, особено оние први години од нашето запознавање, кои беа најлудите. Не можевме да одиме на одмор некаде каде што одат сите. Се сеќавам дека едно лето на Млет отидовме на далечна плажа за да бидеме сами. Меѓутоа, од некаде, таму се појавија пет луѓе кои само седеа и зјапаа во нас. Претпоставувам дека тоа им беше интересно. Најглупавото нешто за мене беше да кажам дека немам девојка за девојки да ме бркаат. Луѓето ве сакаат поради музиката. Да не правев добри песни, немаше да ме сакаат – искрено рече Бајага.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!