Вие имате прво да ја знаете вистината

Навивачите на Фиорентина го навредуваа Влаховиќ, другите фудбалери мораа да реагираат да не дојде до поголем инцидент (видео)

Фиорентина го загуби натпреварот од 8 -то коло во италијанската Серија А од Венеција на гости (1: 0) во понеделникот вечерта.

Душан Влаховиќ го помина целиот меч на теренот, но не одигра добар меч, за впечатокот дополнително да му го расипат и навивачите на виолетовите.

По натпреварот, фудбалерите на Фиорентина им пријдоа на своите симпатизери да ги поздрават, но цел на навивачите беше српскиот напаѓач кој неодамна одби да го продолжи договорот.

Италијанските медиуми објавија дека група од околу 750 симпатизери на Фиорентина испратиле остри зборови и пцовки кон Влаховиќ.

Ситуацијата за малку ќе ескалираше, но Лоренцо Венути реагираше со тргање на страна на српскиот репрезентативец од навивачите и ситуацијата се смири.

Кристијан Бираги по натпреварот даде изјава за медиумите, но не зборуваше детално за навредата кон Влаховиќ.

Душан е ист како и секогаш, го познавам пет години и нема проблеми со Влаховиќ. Отидовме да ги поздравиме нашите навивачи кои минаа километри за да не поддржат, бидејќи не можевме да им ја подариме победата, им дадовме дресови, рече Бираги.

Во одбрана на својот играч застана и тренерот на Фиорентина, Винченцо Италијано

Што се однесува до Душан, сите ние мора да се навикнеме на новата ситуација. Можеме да напредуваме како тим, така што играчите ќе бидат повеќе фокусирани на теренот. Влаховиќ се бореше напорно, му помогна на тимот, но неговите соиграчи не му даваат доволно топки и жал ми е поради тоа. Мораме да работиме на тоа да играме повеќе за него, рече Италијано.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!