Вие имате прво да ја знаете вистината

Прекрасниот туристички бисер го снема за еден месец, остана само пустош, уништени цели градови, а крајот не се гледа (видео)

Нема крај до крајот на ерупцијата на вулканот на Ла Палма, која, откако започна пред околу еден месец, предизвика хаос на тој шпански остров, рече во неделата претседателот на Канарските острови.

Во неделата, сеизмичката активност беше почувствувана 42 пати на островот, а најсилниот земјотрес, според шпанскиот Национален географски институт, беше 4,3 степени по Рихтер.

Засега нема знаци дека ерупциите се при крај, иако тоа е желба на сите нас, рече претседателот Ангел Виктор Торес на прес -конференција во Валенсија, повикувајќи се на изјави и проценки на научниците.

Откако еруптира вулканот на Ла Палма на 19 септември, потоците од лава опустошија повеќе од 742 хектари земја и уништија скоро 2.000 станбени згради. На вулканската активност и претходеше умерена, но многу честа сеизмичка активност.

Околу 7.000 луѓе се евакуирани од своите домови на островот досега. Вкупно, околу 83.000 живеат на Ла Палма, дел од архипелагот Канарски Острови.

Бројни летови до островот се откажани поради пепел, но аеродромот се уште е отворен.

Единствената добра вест во целата оваа приказна е, денес наведува Ел Паис, дека нема човечки жртви. Но, островот се промени засекогаш. Досега од вулканот излегоа 80 милиони кубни метри лава, која проголта многу домови и уништи многу претпријатија. Така, прекрасниот скапоцен камен на туристите е променет засекогаш.

Се разбира, постоењето на вулканот беше познато. Но, тој не е активен со децении. Се разбуди на 11 септември. Потоа започна серија земјотреси. Експертите предвидуваа во тие денови дека нема да има ненадејни ерупции. Потресите продолжија и во следните денови, а вулканот еруптираше на 19 септември. Евакуацијата на околните населби започна веднаш, а бидејќи ерупцијата не престана, областа за евакуација се прошири. Досега, како што наведовме, евакуирани се 7000 луѓе.

Градот Тодоке, кој имаше 1.300 жители, практично повеќе не постои.

На 28 септември, лавата стигна до морето на околу 15 километри од местото на ерупцијата.

За еден месец, вулканот уништи 762 хектари земја, 1.100 парцели, 56,4 километри пат, 227 хектари плантажи со банани, речиси 1700 згради во вредност од над 200 милиони евра, пишува Ел Паис.

Прашањето што сите го поставуваат сега е кога ќе престане ерупцијата. Вулканот во моментов не покажува знаци на забавување. Гасовите во воздухот покажуваат дека лавата се уште го наоѓа својот излез.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!