Вие имате прво да ја знаете вистината

Детали на трагедијата во Белград: Браќата близнаци короната ги однесе за една недела, упорно одбиваа да се вакцинираат

Љубомир и Мирослав Живковиќ беа погребани на гробиштата во Миријево. Отецот Борислав Петриќ, парохиски свештеник и актуелен претседател на шаховскиот клуб Миријево, за Новости изјави дека никогаш во животот не сретнал почесни и поискрени луѓе.

Мирослав и Љубомир, иако имаа скромни приходи и живееја напорно, им помогнаа на сите колку што можеа. Нивната смрт не потресе сите, ние се уште сме во шок од големата загуба. На погребот, сите членови на нашето друштво плачеа. Секогаш ќе го чуваме споменот за нив, нашиот дел никогаш нема да ги заборави.

Вака за Новости, со тажен глас изјави секретарот на шаховскиот клуб Миријево, Срѓан Јанковиќ, неколку дена по трагичната смрт на браќата близнаци Мирослав и Љубомир Живковиќ (59), кои починаа како последица на корона вирусната инфекција. Иако беа сместени во ковид болницата во Батајница, болеста ги однесе за една недела. За жал, нивната мајка, исто така, почина од корона во понеделникот, па семејниот товар падна на нивната помала сестра Горица.

Поради некои нивни ставови, тие упорно одбиваа да се вакцинираат, рече тој. Исто така, тие не се јавиле на лекар по првите симптоми, туку биле лекувани дома. Дури кога ситуацијата стана посериозна, тие побараа помош, но беше предоцна. Тие биле примени во болницата во Батајница во тешка состојба, па наскоро биле поврзани со апарат за дишење. Прво почина Љубомир. Лекарите на Мирослав не му кажаа дека неговиот брат починал, но во моментот на смртта на Љубомир нему толку му се слоши што лекарите едвај го извлекоа. За жал, по шест дена и тој почина.

Како што истакнуваат нивните блиски пријатели, иако беа еднојајчани близнаци, тие многу се разликуваа, Љубомир бил подобар шахист, а Мирослав бил повесел, секогаш подготвен за шега. И двајцата, велат тие, беа вистински луѓе што сите ги сакаа и ги почитуваа.

Љубомир и Мирослав Живковиќ беа погребани на гробиштата во Миријево. Отец Борислав Петриќ, парохиски свештеник и актуелен претседател на шаховскиот клуб Миријево, за Новости истакнува дека никогаш во животот не сретнал почесни и поискрени луѓе.

Љуба почина на 10 октомври, а Мирослав минатиот четврток. Последно ја погребавме нивната мајка Цвета, раскажува за Новости отецот Борислав.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!