Вие имате прво да ја знаете вистината

Дино Мерлин призна: Бев тешко болен, дури сега можам да зборувам за тоа, живеев како билка

Пејачот Дино Мерлин зборуваше за најтешкиот период во неговиот живот.

Еден од најпопуларните пејачи во регионот, Дино Мерлин, многу ретко зборува за својот приватен живот во медиумите.

Затоа, не е изненадување дека видеото, кое се емитува на социјалните мрежи, предизвика голем интерес, бидејќи во тоа видео пејачот зборува за многу тежок период во неговиот живот во кој „сешто му паѓало на памет“, бидејќи „животот и смртта му биле исти“.

Со одредено задршка и солзи во очите, Дино Мерлин откри дека поминал низ страшна борба, онаа со депресија.

Ќе го кажам ова за прв пат, во еден момент од мојот живот бев сериозно болен. Имав една тешка депресија. Тоа не би му го посакал на никого.

Се манифестираше на таков начин што не бев за ништо. Воопшто не ме интересираше ништо, мене ми беше исто, животот и смртта. Животот и смртта беа исти за мене. Јас бев билка.

И тоа беше периодот кога сакав да ја напуштам музиката, сешто ми дојде тогаш на ум. Но, еве, со некое чудо се извлеков, рече Мерлин со солзи во очите.

Дека депресијата влијае и на среќните и на успешните не е непознато, бидејќи таквата сериозна здравствена состојба, која за среќа може да се излечи, не е последица на нечија незаинтересираност, ниту мрзеливост, што некои категорично ќе и ја припишат.

Во друго интервју, сараевскиот музичар раскажа колку е среќен во бракот, како има прекрасно семејство, деца и внуци, кои се неговата тврдина, и тие сигурно му помогнале да го помине овој период.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!