Вие имате прво да ја знаете вистината

ФЕЈСБУК ГО МЕНУВА СВОЕТО ИМЕ?: Основачот Цукерберг планира да ја ребрендира компанијата под ново име

Основачот и директорот на Фејсбук, Марк Цукерберг, се очекува да ја ребрендира компанијата под ново име следната недела.

Како што објави веб -страницата Верге, повикувајќи се на извор кој има директни сознанија, гигантот на социјалните мрежи, Фејсбук, планира тоа официјално да го објави следната недела на годишната конференција на компанијата на 28 октомври.

Според британски Гардијан, тоа ќе биде слично на Гугл, кој го смени името на компанијата чадор во Алфабет. Ребрендирањето најверојатно ќе го позиционира Фејсбук како компанија -чадор со бројни апликации во него, како што се Инстаграм, Ватсап, Окулус.

Потенцијалното ребрендирање доаѓа во време кога Фејсбук е под голем притисок поради појавата на проблемот со Френсис Хојген, коај пред американскиот Конгрес рече дека компанијата „ги стави астрономските профити пред интересите на луѓето“, наштетувајќи им на децата и дестабилизирајќи ги демократските режими ширум светот.

Гардијан се обиде да ја потврди оваа информација, но портпаролот на Фејсбук рече дека компанијата „не ги коментира гласините“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!