Вие имате прво да ја знаете вистината

Издаден е налог за апсење на поранешниот премиер: Тој е во бегство и е обвинет за велепредавство, Украина на нозе

Во 2010 година, претседателите на Русија и Украина ги потпишаа харковските договори, за продолжување на закупот на бази за бродови на Црноморската флота во Крим, за периодот од 25 години почнувајќи од 2017 година.

Печерскиот Окружниот суд во Киев издаде наредба за апсење на поранешниот украински премиер Николај Азаров, објави прес -службата на Државното биро за истраги на Украина.

Прес-службата додава дека наредбата е издадена во негово отсуство.

Одлуката беше донесена врз основа на обвинувањата за велепредавство во врска со подготовката на харковските договори во 2010 година за распоредување на руската Црноморска флота на Крим.

Според соопштението, предкриминалната истрага утврдила дека тогашниот руски претседател Дмитриј Медведев ја наметнал содржината и условите од Договорот меѓу Украина и Руската Федерација за стационирање на Црноморската флота на украинска територија пред потпишувањето во Москва на 21 април 2010 година.

Според истрагата, Азаров целосно ги разбрал последиците од тој договор и придонел за остварување на интересите на Русија.

Канцеларијата на јавниот обвинител додава дека таквата судска одлука му дава право на обвинителството да покрене постапка за екстрадиција на поранешниот премиер на Украина.

Државното биро за истраги на Украина претходно објави дека поранешниот премиер Николај Азаров бил информиран за сомнеж за велепредавство поради потпишувањето на харковските договори, но тој тоа го негира.

Во 2010 година, претседателите на Русија и Украина ги потпишаа харковските договори за продолжување на закупот на бази за бродови на Црноморската флота во Крим за 25 години од 2017 година. По враќањето на Крим во Русија во 2014 година, руската страна објави раскинување на сите четири договори.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!