Вие имате прво да ја знаете вистината

Мафијата во проблем. Младите миленици се поглупи и меки, цел ден дремат на мобилен и поради нив многу босови завршија во затвор

Според извештаите на Wall Street Journal, искусните мафијаши се жалат на младите членови на мафијата, бидејќи тие се многу несигурни и, како што велат, премногу пишуваат и ги користат мобилните телефони.

Водачот на њујоршката криминална фамилија Коломбо, 87-годишниот Ендрју Русо, беше уапсен минатиот месец, а една од причините за неговиот пад е тоа што тој неуспешно управуваше со помладите соработници, изјави поранешниот агент на ФБИ, Скот Кертис, за Wall Street Journal.

Долгорочното микро-управување на Русо покажа недоверба во сопствените мафијаши на пониско ниво, изјавува ФБИ агентот, Кертис.

Неколку поранешни државни инспектори додадоа дека милениците во мафијата не работат на начин на кој се навикнати нивните постари соработници и колеги, така што тоа создава проблем за организациите.

Постарите членови на мафијата се жалат дека милениците, кои пораснале во предградијата, а не на улиците во градот, се помеки, поглупави и немаат доволно лојалност, како нивните претходници. Покрај тоа, тие секогаш ги користат нивните мобилни телефони, пишува новинарот на истоимениот весник.

Тоа беше една од главните грешки на младите мафијаши кои преку мобилни телефони комуницираат а тоа многу скапо го чинеше наводниот водач на семејството Коломбо.

Еден од неговите помлади соработници е обвинет дека испраќал заканувачки пораки додека изнудувал пари. Ова на крајот се покажа како инкриминирачки доказ.

Се е во нивните телефони, им рече на новинарите поранешен член на мафијашкото семејство.

Иако секојдневната работа на мафијата изгледа малку поразлична од работата на остатокот од светот, проблемите во управувањето не се толку различни. Овие дупки во функционирањето на организираниот криминал се голема пречка која создава генерациски војни, а работното место станува бојно поле. Милениците создадоа нова нормалност “која целосно се заснова на технологијата”.

Овој јаз во генерациите е толку голем што се чини дека дури и влегол на голема во подземјето, каде што високи личности, како што е гореспоменатиот Русо, се навикнати на традиционалниот начин на работа, и затоа не се подготвени да ја препуштат својата моќ на помладата генерација.

Патем, генерациите родени помеѓу 1981 и 1996 година се сметаат и се нарекуваат миленици.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!