Вие имате прво да ја знаете вистината

Москва во карантин, бројките отидоа во небо, се затвараат барови, ресторани, училиште и градинки: Путин даде зелено светло

Москва повторно ќе воведе затворање на 28 октомври за да го спречи ширењето на коронавирусот, изјави во четвртокот градоначалникот Сергеј Собјанин .

Одлуката беше донесена откако рускиот претседател Владимир Путин ден претходно одобри еднонеделна суспензија на работните места, од 30 октомври до 7 ноември, и им дозволи на регионалните лидери да воведат други мерки за кои сметаат дека се неопходни.

Русија во четвртокот објави 1.036 смртни случаи поврзани со коронавирус во последните 24 часа и 36.339 нови инфекции, рекордни дневни податоци од почетокот на пандемијата.

Собјанин веќе најави дека оние над 60 години кои не се вакцинирани мора да останат дома четири месеци.

Сите продавници се затвораат на 28 октомври, освен основните работи како што се супермаркетите и аптеките.

Баровите и рестораните исто така ќе мора да се затворат и ќе можат да работат само за достава. Ќе се затворат и училишта и градинки, рече градоначалникот.

Театрите и музеите ќе можат да работат, но за ограничен број посетители кои ќе треба да носат маски и да имаат сертификат за ковид-вирус.

Пошироки ограничувања ќе се применуваат во поширокиот московски регион, рече гувернерот Андреј Воробјев .

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!