Вие имате прво да ја знаете вистината

Пациент кој бил позитивен, бил на кислород, ја напушти болницата, влезе во колата и замина, по неколку дена е најден мртов

Педесетгодишен маж од околината на Самобор, позитивен на корона, избегал од Клиниката за инфективни болести, др. Фран Михаљевиќ, каде што беше на кислородна поддршка.

По бегството од болницата, пациентот, како што се дознава, бил пронајден во населбата Хото Виле, заедно со неговата мајка, каде и починал, а полицијата и брза помош биле на терен.

Од Институтот за итна медицина на загрепската жупанија за Индекс велат дека од бројот 112 добиле повик за интервенција во Стрмец кај Света Недеља во населбата Хото виле.

Најдовме пациент, роден 1968 година, без свест и без знаци на живот. После тоа, пациентот бил реанимиран, а за време на реанимацијата неговата мајка дознала дека пациентот е позитивен, дека бил во болницата Фран Михаљевиќ, дека избегал од истата болница и дека полицијата го барала цела ноќ без успех, рекоа од Заводот за итна медицина на загребската жупанија.

Тие посочуваат дека по 35 минути реанимација, кај пациентот била констатирана смрт.

Полицијата потврди дека лицето доброволно ја напуштило болницата, дека знаеле за инцидентот и реагирале.

Ова не е првиот пациент кој самоволно ја напуштил болницата, вели др. Алемка Маркотиќ.

Ако пациентот е животно загрозен, тогаш можеме да го задржиме, но ние емаме затвор, не можеме да задржиме некого против неговата волја. Ако некое лице е добро, може да излезе, рече таа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!