Вие имате прво да ја знаете вистината

Ердоган се закани: Султанот ќе протерува амбасадори, Америка, Франција и Германија му се мешале во судството

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера амбасадори од десет земји, меѓу кои Франција, Германија и САД.

Реакцијата на Ердоган доаѓа откако тие земји ја повикаа Турција да го ослободи наводниот противник на режимот, Осман Кавала.

Му реков на нашиот министер за надворешни работи дека не можеме да си дозволиме (на амбасадорите) да им посакаме добредојде во нашата земја, рече Ердоган, цитиран од турските медиуми.

Канада, Франција, Финска, Данска, Германија, Холандија, Нов Зеланд, Норвешка, Шведска и Соединетите Американски Држави во понеделникот повикаа на фер и брзо решение на аферата со Осман Кавала, турски издавач и покровител кој бил во четири години затвор без судење.

Дали треба да и делите лекции со Турција, рече Ердоган, додавајќи дека турското судство е независно.

Турските власти во вторникот ги повикаа амбасадорите на десетте земји, оценувајќи го како неприфатлив нивниот повик за ослободување на Кавала.

Во 2013 година, властите го обвинија Кавала (64), позната фигура на граѓанското општество, дека сака да ја дестабилизира државата.

Кавала ги поддржа антивладините протести таа година.

Тој потоа беше обвинет во 2016 година дека се обидел да ја собори владата за време на неуспешниот пуч.

Европскиот суд за човекови права нареди негово итно ослободување во декември 2019 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!