Вие имате прво да ја знаете вистината

Овие четири намирници најбрзо го надоместуваат витаминот А: Го подобруваат видот и имунитетот

Витаминот А е витамин растворлив во масти, кој е дел од многу функции на нашето тело. Знаеме дека кога сакаме да го зајакнеме имунитетот, се обидуваме да го зголемиме количеството на витамин Ц, но дали знаеме што се случува со витаминот А?

Првото нешто што ни паѓа на ум е неговото благотворно дејство врз видот, но влијае и на растот и развојот, помага во одржување на здрави коски и кожа и помага во поддршката на имунолошкиот систем.

Витаминот А е природно присутен во многу видови храна, а исто така се додава во намирници како што се млекото, пијалоците без млечни производи и житарките. Постојат два вида витамин А во исхраната, еден од животински извори и друг од растенија. Извори од животнско потекло се месото, живина, риба и млечни производи и тие обезбедуваат активна форма, претходно формиран витамин А, кој телото може веднаш да го искористи. Билни извори обезбедуваат провитамин А, кој телото го претвора во активна форма на витамин А.

Бета-каротинот е најчестата форма на провитамин А, кој се наоѓа во овошјето и зеленчукот, а делува и како антиоксиданс за заштита на клетките од оштетување предизвикано од слободните радикали.

Слаткиот компир е еден од најголемите извори на витамин А. Исто така содржи влакна и други витамини и минерали.Постојат различни сорти на сладок компир, се разликуваат по бојата на лушпата – бела, жолта и виолетова. Многу витамин А се наоѓа, пред сè, во жолтиот сладок компир.

Морковите се познати по витаминот А. Без разлика дали ги сакате варени или сурови, морковите се одличен извор на овој витамин. Морков од 100 грама содржи 830 mcg или 90 отсто од дневната норма. Всушност, морковите се најповолниот извор на витамин А и во секојдневните диети.

Јајцата се храна богата со хранливи материи и се добар извор на протеини. Треба да јадеме цело јајце за да добиеме витамин А, кој се наоѓа во жолчката. Придобивките од јајцата се засноваат не само на високата содржина на животински витамин А, кој има максимално ниво на асимилација, туку и на содржината на лецитин – уште една хранлива материја важна за работата.

Додека портокаловата храна прво ни паѓа на ум кога зборуваме за витамин А, темно зелените лисја се исто така одличен извор. Зелјето, спанаќот, кељот и блитвата ќе ви обезбедат здрав оброк полн со овој витамин.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!