Вие имате прво да ја знаете вистината

Досега лансираше “певаљки авиони”, сега прави дронови. Жељко Митровиќ го продава првиот српски дрон како алва (видео)

Со досегашното учество на најголемиот светски настан во Дубаи – EXPO 2020, истражувачкиот и развоен центар на Пинк постигна голем успех со моќниот дрон ИКА 20.

Има се повеќе заинтересирани за српските дронови со многу добри перформанси, а PR-DC е на прагот да потпише вредни договори. Само една малезиска компанија сака 100 беспилотни летала од PR-DC.

Има интерес има од сите страни. Како да слета спејс шатл. Овде на ЕКСПО во Дубаи, има огромен број делегации, изјави сопственикот на Пинк медиа груп Жељко Митровиќ, кој е таму заедно со тимот на Центарот за развој и истражување Пинк.

Дрон ИКА 20, произведен во Белград, наскоро ќе полета за далечната Малезија, имајќи предвид дека друга компанија од оваа земја е заинтересирана за соработка и набавка на првиот српски дрон.

Импресионирани сме од дизајнот, многу ни се допаѓа, изработен е од квалитетен материјал и многу нè интересира како ќе изгледа во иднина, велат посетителите и додаваат:

Дефинитивно изгледа добро, а сега слушам дека и неговите карактеристики се такви.
Тијана Петрашиновиќ од компанијата PR-DC вели дека сите се воодушевени од тоа што го нудат, а позитивните коментари на нив делуваат многу охрабрувачки.

Благодарение на односот цена-квалитет, PR-DC сега може да продава сè што произведува. Инаку, цената на овој голем дрон ИКА 20 е 50 илјади евра, откри Никола Петрашиновиќ од PR-DC.

Во иднина ќе ги зголемиме нашите капацитети, за да го зголемиме пазарот, вели тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!