Вие имате прво да ја знаете вистината

Израел се подготвува за напад на Иран: Се тестира масовна бомба, сите се на готовс, чекаат што ќе биде во Виена

Откако добија одобрение за посебен буџет од 1,5 милијарди долари за финансирање на програмата, израелските одбранбени сили наводно интензивно вежбаат потенцијален воздушен напад врз иранските нуклеарни постројки, во случај преговорите во Виена да пропаднат.

Извештај за овие активности првпат се појави на израелскиот Канал 12 во четвртокот. Во извештајот се наведува дека началникот на одбранбените сили издал наредба до израелските воздухопловни сили интензивно да се обучуваат за напад на подземните нуклеарни постројки.

Во извештајот не е наведено каде се изведуваат вежбите, дали се симулирани или се практикуваат со вистински авиони. Не беше споменат ниту изворот во извештајот, пренесува Sputnik International.

Претходно, владата одобри средства од 1,5 милијарди американски долари за одбранбениот буџет за 2022 година, за да подготви програмата која беше суспендирана на две години, откако администрацијата на Трамп еднострано се повлече од нуклеарниот договор, познат како Заеднички сеопфатен план за акција (JCPOA) и повторно воведе санкции кон Иран со цел била да ја задушат иранската економија.

Тел Авив не го одобри JCPOA, а тогашниот премиер Бенјамин Нетанјаху беше меѓу ретките лидери кои ги поддржаа тврдењата на тогашниот американски претседател Доналд Трамп дека Иран тајно ги заобиколил ограничувањата на договорот.

Како одговор на потегот на Трамп, Иран почна да збогатува ураниум со поголема чистота и во поголеми количини отколку што е дозволено со нуклеарниот договор, иако ништо не беше блиску до она што може да се користи за производство на нуклеарна бомба. Во исто време, израелските и американските лидери тврдеа дека Иран е само на мала оддалеченост од поседување нуклеарно оружје.

Откако Џозеф Бајден ја презеде функцијата, во Виена се одржаа шест рунди разговори со цел заживување на нуклеарниот договор, но се уште не е постигнат договор. Седмиот круг ќе започне наскоро, а администрацијата на израелскиот премиер Нафтали Бенет се повеќе ја алармира јавноста за потребата од посилен договор. Тие, исто така, инсистираат на тоа дека Израел и САД имаат план Б во случај разговорите на крајот да не доведат до посакуваниот исход.

Сепак, не е јасно како Израел би се обидел да ги нападне иранските нуклеарни постројки, од кои многу се длабоко во земјата и под планината Загрос. Се шпекулираше дека нова масовна бомба за уништување на бункерот што САД ја тестираа овој месец може да биде клучна во операцијата.

Од друга страна, Иран има напредни системи за противвоздушна одбрана кои можат да се споредат со оружјето што го користи армија како таа на Русија. Маџит Тахт Раванчи, иранскиот амбасадор во Обединетите нации, неодамна го предупреди Израел за последиците од секоја погрешна пресметка или воена авантура насочена кон Иран и неговата нуклеарна програма

Истовремено во Иран е во тек воена вежба во која учествуваат пет воздушни бази и мноштво ирански ловци, бомбардери, транспортни и надзорни авиони.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!