Вие имате прво да ја знаете вистината

Прва изјава на Алек Болдвин по големата трагедија: Срцето ми е скршено

Трагедијата што се случи за време на снимањето на филмот Руст е топ тема во медиумите ширум светот. Американскиот актер Алек Болдвин случајно ја застрела снимателката Халина Хачинс и го рани режисерот Џоел Соуз .

Директорот се опоравува, но за жал Халина почина од прострелна рана. Алек Болдвин за прв пат јавно проговори за несреќата на Твитер.

Нема зборови што би можеле да го опишат шокот и тагата во случај на несреќата кого го загуби животот Халина Хачинс, сопруга, мајка и нашата колешка на која и се восхитуваме. Целосно соработувам со полицијата во истрагата за да дознаеме како се случи оваа трагедија…Моето срце е скршено поради нејзиниот сопруг, нивниот син и сите оние кои ја познаваа и ја сакаа Халина, напиша Алек Болдвин.

https://twitter.com/AlecBaldwin/status/1451572461787439106?s=20

Според Дедлајн, актерот по пукањето немал поим дека некого повредил на снимањето. Кога му дадоа пиштолот, тој праша: Како тоа во сите овие години никогаш не ми дадоа топол пиштол?

Алек Болдвин пукал од реплика на пиштол на филмски сет во Ново Мексико и во таа прилика ја уби Халина Хачинс и го ранил режисерот Џоел Соуз, објавија локалните власти.

Според властите, Хачинс била пренесена со хеликоптер во болницата на Универзитетот во Ново Мексико, каде била констатирана смрт, додека Соуз со возило на итна медицинска помош бил пренесен во регионалниот медицински центар Христос Св. Винсент.

Халина Хачинс почина од прострелна рана на 42-годишна возраст. Халина беше застрелана во импровизирана црква на сетот на снимањето.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!