Вие имате прво да ја знаете вистината

Десетици мртви, повеќе од 100 ранети, оваа држава е на работ на граѓанска војна

Најмалку 30 лица загинаа, а повеќе од 100 се ранети во засилените борби за време на викендот меѓу сомалиската национална армија и нејзиниот поранешен сојузник Ахлу Сун Вал Џам (ASWJ) во сомалиската држава Галмудуг, соопштија денеска жителите и болничките власти.

Конфликтите што се случуваат ризикуваат да го одвлечат вниманието на двете групи од нивните борби против Ал Шабаб, велат аналитичарите и жителите, пренесува Ројтес. ASWJ е група умерени суфи муслимани кои одиграа клучна улога во борбата против бунтовниците Ал Шабаб поврзани со Ал Каеда.

Оваа рунда борби започна рано во саботата и продолжи во неделата, изјавија жителите за Ројтерс.

Сигурен сум дека над 30 луѓе беа убиени затоа што ги знам 27 од нив и тие им припаѓаат на двете групи, рече старешината Фара Абдулахи за Ројтерс.

Ројтерс известува дека ниту војската ниту ASWJ не биле достапни за коментар. Тензиите меѓу вооружената група и федералната влада се зголемуваат со години. ASWJ ја обвинува владата дека не прави доволно за да се бори против Ал Шабаб, додека владата ја обвинува ASWJ дека дејствува без нејзина дозвола.

Тензиите го достигнаа врвот почетокот на овој месец, кога федералните сили започнаа, како што го нарекоа превентивен напад врз ASWJ.

Министерот за државна безбедност Галмудуг Ахмед Моалим поднесе оставка претходно овој месец, наведувајќи како причина одбивањето на федералните власти да ги послушаат неговите молби да не го напаѓаат ASWJ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!