Вие имате прво да ја знаете вистината

Најстарата Србинка (107) советува: Нејзиниот рецепт за долг живот е многу едноставен, важна е една работа! (фото/видео)

Илонка е родена во Бачка Топола, во главниот град на Војводина дошла на 16 години, а оттогаш живее во новосадската населба Сателит.

Бабата Илонка Ковач на 19 октомври наполни 107 години и официјално е најстарата жителка на Нови Сад и Србија.

Супер бабата стана вистинска атракција кога наполни 104 години, и во таа прилика кажа една работа која стана хит на сите социјални мрежи.

Кога наполнив 100 години, му реков: До сега јас работев, а сега сам чисти си ја собата, се смееше Илонка Ковач целото време бидејќи зборовите беа упатени до нејзиниот осумдесетгодишен син.

Баба Илонка е родена во Бачка Топола, а во Нови Сад дошла на 16 години. Денес живее на Сателит. Синот е самец и живее со неа. Од ќерката имала и правнука, но ниту една од нив не живее во Нови Сад.

За неа, во недела, како и секоја година, ќе се служи миса во една новосадска црква, каде и денес редовно доаѓа на миса од Сателит, каде што живее.

Отсекогаш сум живеела скромно, и денес, не пијам ни кафе. И секогаш треба да работите напорно, да бидете во движење. Работев многу цел живот, навечер кога не можев да спијам, везев ракотворби. И денес ја обработувам мојата мала градина, никој не ми помага.

Пуштам правосмукалка, пеглам, готвам, не ставам алишта во машина, ги перам на раце. Тешко е, но сè правам сама. И се прашувам како живеам толку долго. Неколку пати почувствував дека е дојден крајот, но, еве, и денес сум тука. Никогаш не се знае однапред, тоа е моментот кога нешто се случува или не, вели баба Илонка, пренесува Ало.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!